Přenosy bohoslužeb, Tříkrálového koncertu a premiérové dokumenty

Příběhem moravského misionáře, který se v 18. století stal apoštolem indiánů, televizní verzí úspěšného filmu Všechny moje děti, několika dokumenty a dalšími premiérovými pořady přispívá Tvůrčí producentská skupina náboženské tvorby do letošní sváteční programové nabídky České televize v závěru roku a začátkem ledna 2015. Tradičně nechybí ani přímé přenosy bohoslužeb a lednového Tříkrálového koncertu. Kromě pořadů s duchovní tematikou se můžete podívat také na premiéru dokumentu Mária & Mária.

David Zeisberger – apoštol indiánů

Polohraný dokument Lubomíra Hlavsy přináší příběh misionáře a rodáka ze Suchdola nad Odrou, který strávil 63 let mezi indiány. David Zeisberger prožil většinu svého života za oceánem. Říká se o něm, že nikdo nevykonal pro indiány více než on. Je jedinečnou ukázkou odhodlání, se kterým se tehdy misionáři vydávali do neprobádaných a nebezpečných končin, tak přínosu, který pro indiány v tehdejším, pro ně těžkém období znamenalo křesťanství. Zfilmování jeho životního příběhu se chopil režisér Lubomír Hlavsa, který již v rámci volného cyklu Česká protestantská historie televizní diváky seznámil s osobností hraběte Zinzendorfa, který stál u počátků moderní protestantské misie a vzniku Moravské církve. V roce 2013 pak v dokumentárním filmu Pod ochranou Žerotínů představil příběh vzniku Bible kralické. Štáb natáčel v  Německu a především v sedmi státech USA. Všechny hrané a bojové scény s indiány ale vznikly v České republice a zúčastnilo se jich téměř 70 komparzistů zabývajících se životem tzv. lesních indiánů nebo vojáků či trapperů v Severní Americe v 18. - 19. století. Role Davida Zeisbergera se zhostil herec Luboš Veselý. (Premiéra: 24. 12. 2014, 22:10, ČT2)

Moje romské děti

Televizní verze koprodukčního filmu Ladislava Kaboše Všechny moje děti, který se stal na Slovensku nejnavštěvovanějším dokumentárním snímkem všech dob. Ústřední postavou je charismatický farář Marián Kuffa, který diváky přivádí do prostředí bídy a beznaděje v zapomenutých romských osadách. Film šokujícím způsobem odkrývá problémy, s nimiž romská komunita zápasí. Divák se zatajeným dechem sleduje dramatické mikropříběhy Romů a sisyfovský boj Kuffy s drsnou realitou, která má jediný cíl, aby „jeho děti“ znovuobjevily své schopnosti, lidskou důstojnost a pomáhaly jeden druhému. Podaří se mu to? (Premiéra: 26. 12. 2014, 16:15, ČT2)

Dominikáni – řád bratří kazatelů

Řád bratří kazatelů je tématem nejnovějšího dokumentu Otakára Maria Schmidta a Jany Kristiny Studničkové. Navazuje na řadu divácky úspěšných filmů s tématikou katolických řádů a svatých, vyznačujících se důrazem na stylově vytříbenou obraznost. (Premiéra: 1. 1. 2015, 16:20, ČT2)

Mária & Mária

Dokument s prvky doku-reality zachycuje pomoc skupiny dobrovolníků romské ženě Márii a její dceři. Mária žije v ukrajinské osadě Svaljava v neutěšených podmínkách bez střechy nad hlavou a finančních prostředků v naprosté sociální izolaci. V dokumentu Jana Plachého nechybí ani pohled a názory sociologa, úřadů a řecko-katolického kněze. (Premiéra: 25. 12. 2014, 17:20, ČT2)

Bratři, synové Karla IV.

O nadějích úspěšného otce, bratrské řevnivosti Václava IV. a Zikmunda a osudovém vlivu Mistra Jana Husa. (Premiéra: 1. 1. 2015, 21:15, ČT2)

Tříkrálový koncert 2015

Tradiční poděkování koledníkům i dárcům Tříkrálové sbírky Charity ČR. Přímý přenos z Městského divadla v Brně moderují Martina Kociánová a Jan Čenský. Zazpívají Adam Mišík, bratři Ebenové, Lenka Dusilová a slovenská kapela Iné Kafe. Režie Adam Rezek.