Pandemie si vyžádala 18 milionů životů, tvrdí studie. Statistiky dosud uváděly třetinu

V souvislosti s nemocí covid-19 ve světě zemřelo zhruba 18 milionů lidí, což je třikrát více, než dosud uváděly statistiky. Tvrdí to studie vydaná odborným časopisem The Lancet.

Vědci k číslu dospěli srovnáním skutečného počtu zemřelých v letech 2020 a 2021 a očekávaným počtem úmrtí na základě dat z předchozích let.

„Úplný dopad byl mnohem větší, než ukazují počty potvrzených úmrtí nakažených covidem-19,“ píší vědci. Podle nich lze rozdíl zhruba 12 milionů mrtvých vysvětlit nedostatečným testováním v některých částech světa či ztíženým přístupem ke zdravotnictví během pandemie. V některých případech kvůli podmínkám, které se vytvořily během pandemie, lidé více umírali na „běžné nemoci“.

Největší výkyvy v počtu úmrtí podle studie vykazují některé státy v Latinské Americe či země ve střední a východní Evropě. Naopak nejmenší rozdíly v počtu mrtvých mají Austrálie a Nový Zéland, které zavedly přísné uzávěry.

Autoři studie zdůraznili, že vývoj počtu úmrtí během pandemie si vyžádá další přesnější průzkumy. Ty by se měly snažit stanovit, kolik lidí zemřelo přímo v souvislosti s nákazou a kolik úmrtí nepřímo způsobila pandemie například kvůli změně návyků či přístupu k péči.

Podle Univerzity Johnse Hopkinse se během více než dvou let pandemie nákaza koronavirem prokázala ve světě u zhruba 453 milionů lidí. Zemřelo přes šest milionů nakažených.

Covid se stává méně smrtícím

Nová data z různých částí světa v současné době ukazují, že covid se stává pro většinu populace méně vážnou hrozbou, přinejmenším z hlediska rizika úmrtí. Například podle nové analýzy oficiálních britských údajů tvrdí web Financial Times, že pro naprostou většinu obyvatel Anglie je covid-19 od března poprvé méně smrtelný než chřipka. Hlavní příčinou je kombinace dostatečně imunity získané jak očkováním, tak i překonáním nemoci, ale i obecně méně závažný průběh nemoci spojený s variantou omikron.

Individuálně je sice omikron opravdu méně závažný, ale problémem je jeho vysoká nakažlivost – kvůli tomu se jím nakazilo v Anglii tolik lidí, že tam na respirační onemocnění zemřelo o polovinu více lidí než při běžné chřipkové sezoně.

„Je omikron totéž co chřipka? Ne. Ale díky vakcínám jsou rizika pro jednotlivce velmi podobná,“ komentoval pro Financial Times epidemiolog Raghib Ali z Cambridge, který dodal, že díky tomu je „velký nárůst“ hospitalizací nebo úmrtí „nepravděpodobný“, alespoň dokud omikron zůstává dominantní variantou.