Planeta Země zažila kvůli pandemii covidu-19 nejtišší rok za poslední nejméně dvě desítky let, zjistil tým seismologů vedený odborníky z univerzity ETH v Curychu.
Země ztichla. Kvůli pandemii koronaviru je nejméně hlučná od začátku tisíciletí
Podle měření vědců se loni v souvislosti s karanténami po celém světě podstatně snížila míra lidské aktivity a s ní související hluk. V některých obdobích se takzvaný ambientní hluk způsobený dopravou či činností továren snížil až o polovinu, napsala agentura Reuters.
Na studii se podílelo 33 vědců, kteří naměřili nižší hlučnost ve 185 z 286 seismologických stanic. Pokles byl citelný hlavně ve městech, kde se během karantén méně cestovalo, na minimu byla letecká doprava a mnohé továrny nefungovaly. Při uzávěrách byla města ještě tišší než o Vánocích, které tradičně patří k nejtišším obdobím roku.
Tichá planeta
„Týdny během karantény byly nejtišší v našich záznamech,“ uvedl seismolog John Clifton s odkazem na archivní data pokrývající posledních 20 let. „Vzhledem k tomu, že hluk způsobovaný člověkem se neustále zvyšuje, to zřejmě bylo nejtišší období za hodně dlouhou dobu,“ dodal.
O jednoznačné souvislosti karantén a snížené hlučnosti vypovídá i to, že experti dokázali vystopovat „vlnu ticha“ probíhající jednotlivými zeměmi od Číny přes Itálii až po USA podle toho, jak se postupně s rozšiřováním nákazy uzavíraly.
Tišší prostředí pak podle vědců přispělo k tomu, že jejich přístroje dokázaly zaznamenat i velmi slabá zemětřesení, která jindy kvůli hlučnosti změřit nelze. Podle seismologa Fredericka Massina to může přispět k přesnějším předpovědím budoucích větších zemětřesení. „Byla to nevídaná příležitost. Za běžných okolností bychom takový experiment provést nemohli,“ řekl Massin.