Australští vědci zmapovali imunitní reakci pacientky s COVID-19. Pomůže to vzniku vakcíny

Australští vědci zmapovali imunitní reakci jedné z prvních pacientek s koronavirem v zemi. Pomohlo jim to odhadnout, za jak dlouho se nemocná vyléčí. Oznámil to australský ministr zdravotnictví, podle něhož jde o důležitý krok na cestě k vývoji vakcíny, jež by mohla pandemii zastavit.

Zkumavky se vzorky pro testování na koronavirus
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Robert Michael

Ačkoliv příznaky valné většiny pacientů jsou spíše mírné, u zhruba 20 procent z nich způsobuje nákaza vážný stav. Podle Světové zdravotnické organizace umírají na koronavirus 3,4 procenta infikovaných.

Skupina vědců z australského Institutu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu uvedla, že podnikla důležité kroky k pochopení koronaviru. Zkoumali krevní vzorky nejmenované pacientky ve věku 40 až 50 let a zjistili, že reakce imunitního systému na koronavirus se podobá tomu, jak tělo zápasí s chřipkou. Závěry pomáhají imunologům pochopit, proč se někteří pacienti vyléčí, zatímco u jiných se vyvinou vážnější respirační problémy.

Proč někdo zemře, a jiný ne

„Lidé mohou naše metody využít k porozumění imunitní reakce u větších skupin lidí s onemocněním COVID-19 a také pochopit, co chybělo těm, u nichž byl dopad fatální,“ uvedla profesorka mikrobiologie a imunologie z Melbournské univerzity Katherine Kedzierská, která se na studii podílela.

Zkoumáním imunitní reakce pacientky mohli vědci poměrně přesně předpovědět, kdy se zotaví. Ačkoliv ženu nejmenovali, ví se, že šlo o australskou občanku evakuovanou z čínského města Wu-chan, které bylo ohniskem nákazy v Číně.

Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt uvedl, že poznatky vědců jsou významné ve světovém měřítku a představují důležitý vývoj ve zkoumání nového koronaviru.

Výzkum pomůže vývoji vakcíny

„Jde o urychlení vývoje vakcíny skrze identifikaci kandidátů, u nichž je největší šance na úspěch,“ řekl Hunt novinářům. „Jde také o urychlení vývoje možné terapie a léčby pacientů, kteří jsou nakažení,“ dodal.

Na vývoji vakcíny či antivirotik proti rychle se šířícímu koronaviru na světě pracuje více než deset výrobců léčiv. Investiční náklady podle ředitelů společností zapojených do vývoje vakcíny mohou činit až 800 milionů dolarů (19,5 miliardy korun). Od vývoje vakcíny po její schválení může uplynout více než rok.