Růst emisí oxidu uhličitého z energetiky se loni zastavil. Zůstává na 33 miliardách tun ročně

Celosvětový objem emisí oxidu uhličitého souvisejících s produkcí energie loni po dvou letech růstu zůstal beze změny zhruba na 33 miliardách tun. Oznámila to v úterý Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila, že růst se zastavil navzdory pokračující expanzi světové ekonomiky.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: David Gray

Růst globálních emisí se podle IEA zastavil zejména díky poklesu emisí při výrobě elektřiny ve vyspělých zemích, za kterým stojí rostoucí úloha obnovitelných zdrojů, přechod od uhlí k zemnímu plynu a vyšší produkce jaderných elektráren.

Vývoj emisí CO2 z energetiky. Oranžově vyspělé ekonomiky, žlutě ostatní státy
Zdroj: IEA

„Musíme tvrdě pracovat, abychom zajistili, že rok 2019 zůstane v paměti jako definitivní vrchol globálních emisí, a nikoli pouze jako přestávka v růstu,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. „Máme k tomu potřebné energetické technologie a musíme je všechny využít,“ dodal.

Jak vypadá změna

Výrazný pokles emisí ve vyspělých ekonomikách v loňském roce podle IEA kompenzoval pokračující růst v jiných částech světa. Za ním stály zejména asijské země, které zvyšují výrobu elektřiny z uhlí.

Spojené státy americké zaznamenaly největší pokles emisí CO2 ze všech zemí světa, a to přes podporu uhelného průmyslu administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Emise poklesly o 140 milionů tun, tedy o 2,9 procenta. Ještě větší pokles zaznamenali v Evropské unii: o 160 milionů tun, tedy pět procent. Poprvé v EU plynové elektrárny vyrobily více elektřiny než uhelné a větrné elektrárny ty uhelné téměř dohnaly.

Podobně rychlý pokles se odehrál i v Japonsku – o 45 milionů tun, tedy asi čtyři procenta. Jednalo se o nejrychlejší snížení emisí od roku 2009; příčinou byly především restartované jaderné reaktory, které nahradily spalování uhlí.

Emise v energetickém sektoru ve vyspělých zemích sestoupily zpět na úrovně z konce 80. let dvacátého století, kdy byla spotřeba elektřiny zhruba o třetinu nižší než v současnosti, upozorňuje IEA.