Delfínovci amazonští mohou skončit jako návnada pro sumce, varují přírodovědci

Delfínovci amazonští jsou přátelští, inteligentní savci, kteří vypadají, že se umí usmívat i červenat. Osud tohoto největšího druhu říčních delfínů začal v Brazílii znepokojovat ochránce přírody, protože v zemi v lednu skončil zákaz výlovu tamních sumců, kteří se živí masem jiných ryb. Panují obavy, že rybáři teď začnou nelegálně lovit delfíny, aby získali návnadu pro sumce, napsala agentura Reuters.

Delfínovec amazonský
Zdroj: Wikimedia Commons

Ochránci přírody i vědci, k nimž patří bioložka Vera da Silvaová, žádají, aby úřady obnovily moratorium na lov aténovců velkoploutvých, místně označovaných jako sumci.

Silvaová se studiem života delfínovců zabývá pětadvacet let. „Nepřestávají mne ohromovat, jsou to fascinující zvířata,“ řekla. Její spolupracovníci delfínovce značkují, měří a ověřují jejich zdravotní stav a pak znovu pouští do vody v rezervaci Mamirauá v brazilském státě Amazonas.

Mamirauá spravuje amazonský výzkumný ústav INPA. Tvoří ji zatopený prales a mokřiny na ploše 11 tisíc kilometrů čtverečních. Dostat se tam dá jedině na člunu a plavba po Amazonce ze střediska státu Amazonas Manausu trvá tři dny. Lidé ze Silvaové týmu tam delfínovcům opatrně odebírají krev a od samic i mléko a testují je.

Delfínovec amazonský
Zdroj: Wikimedia Commons

Zranitelný tvor

S věkem se barva zvířat postupně mění ze šedivé na růžovou a na zbarvení má také vliv vystavení slunečnímu světlu. Někteří jedinci nabudou podobnou barvu jako plameňáci. Samice delfínovců jsou březí 13 měsíců a mláďata kojí dva roky. Reprodukční cyklus je tří až pětiletý.

Jak říká Silvaová, právě proto jsou delfínovci ohroženi vyhubením, bude-li jejich populace oslabena výlovem. Když v roce 2015 prokuratura státu Amazonas požadovala zavedení moratoria na lov sumců, upozornila, že každý rok rybáři odloví 2500 delfínovců, aby získali návnady pro sumce.

Už vloni upozornili biologové, že tyto vodní savce ohrožuje i množství rtuti v řekách. Tu používají těžaři, kteří do těchto oblastí pronikají za zlatem.

V Jižní Americe se delfínovci nacházejí zatím v dostatečném počtu v Amazonce i Orinoku, ale Silvaová se bojí, že by je mohl potkat podobný osud jako delfínovce čínské z řeky Jang-c'-ťiang. V důsledku nekontrolovaného rybolovu a také znečištění je tento druh označován za vyhynulý.