Zelená energie i pitná voda. Upravený solární panel by měl pomoci ve vyprahlých oblastech

Odsolit a vyčistit mořskou vodu a zároveň vyrábět energii. S novou technologií, která tyto úkoly kombinuje, přišli vědci ze Saúdské Arábie. Využití by měla najít především v suchých přímořských oblastech s nedostatkem pitné vody. Vedoucí výzkumu Pcheng Wang doufá, že zařízení by mělo být připravené pro komerční užití do pěti let.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Fahad Shadeed

Wangův tým upravil solární panel tak, aby kromě vyrábění energie pomocí slunečního záření zvládal zároveň využít část energie k odsolení a vyčištění mořské vody. Nové zařízení, které tímto způsobem vyrábí pitnou vodu, popsali autoři v časopise Nature Communications.

Standardní solární panely mají své limity. K výrobě elektřiny dokážou využít pouze desetinu až pětinu energie, kterou získávají ze slunce, zbytek přichází vniveč. Právě s tímto přebytkem energie výzkumníci pracují. V testovaném zařízení zkombinovali membránu, která čistí vodu, se zbytkovým teplem.

Teplo vytváří páru, která projde skrze membránu a zkondenzuje. Aby tento proces byl efektivní, je podle autorů potřeba sbírat sluneční světlo na velkých plochách.

Užitečné nejen v pouštích

Tým ze saúdskoarabské Technické a přírodovědecké univerzity krále Abdalláha věří, že inovované solární panely zásadně přispějí k zlepšení situace především ve vyprahlých klimatech, kde je nedostatek pitné vody. Nová technologie díky svému designu najde využití zejména při mořském pobřeží.

Získávání energie z obnovitelných zdrojů a dostupnost čisté vody jsou dva zásadní problémy, kterým lidská společnost v rámci udržitelného rozvoje čelí. V severní Africe a na Blízkém východě chybí pitná voda. Na odsolení mořské vody je potřeba až patnáct procent celkové vyprodukované elektřiny.

Užitečné ale upravené panely nemusejí být pouze v pouštních oblastech. Dostupnost čisté vody může být problém i v Evropě či Spojených státech. Značné množství vody totiž spotřebují jako zdroje energie fosilní paliva i jádro. V USA a Evropě jde až o polovinu odebírané vody.