Některé ze symbolů, které na nich při podrobné analýze našli, jim zpočátku nedávaly smysl, žádné takové geometrické obrazce ve vikinském umění doposud nebyly zaznamenány, popsali vědci.
„Nejdřív jsem to nechápala, ale pak jsem si vybavila, že už jsem něco podobného viděla – na maurských textiliích ve Španělsku,“ popsala objev Annika Larssonová pro BBC.
Po konzultaci s expertem na arabštinu se ukázalo, že jde o nápis Alí v takzvaném kufickém písmu – když se na něj člověk podívá přes zrcadlo, dá se číst obrazec jako Alláh. „Možná šlo o pokus číst modlitby tak, aby se daly číst zleva doprava,“ spekuluje Larssonová; normálně se totiž arabská slova píší zprava doleva.
Tento objev naznačuje, že dosavadní teorie, které tvrdily, že značné množství předmětů spojených s islámem ve vikinských hrobech je jen důsledkem nájezdů, nemusí být pravdivé. Nápis se totiž objevil na zcela typickém oblečení vikingů té doby, které máme doložené také například z dochovaných obrazů Valkýr.
„Je možné, že vikinské pohřební zvyky byly ovlivněné islámem a myšlenkou na věčný život v ráji po smrti fyzického těla,“ uvádí vědkyně pro BBC. Představa optimistického ráje musela být pro vikingy mnohem přitažlivější než temné severské zásvětí.
Vikingové a islám
Dalším známým důkazem je slavný poklad objevený nedaleko Harrogate v roce 2007, který obsahoval posvátné předměty týkající se tří náboženských systémů – islámu, křesťanství a uctívání severského boha Thora. Předměty byly popsány nápisy v sedmi jazycích. Navíc v březnu roku 2015 byl objeven prsten vikinské ženy, na němž byl nápis „Alláh“ nebo „pro Alláha“.
Textílie s arabskými nápisy jsou momentálně k vidění v muzeu Enköpings.