Severní Korea odpálila balistickou raketu, tvrdí Soul a Tokio

Severní Korea v úterý odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu. Oznámily to světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele, podle jihokorejské armády šlo o balistickou raketu krátkého doletu odpálenou z ponorky. Podle japonského premiéra Fumia Kišidy jde zřejmě o dvě rakety. Spojené státy uvedly, že odpal bezprostředně neohrozil USA, ani jejich spojence. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Zbrojení na Korejském poloostrově

Jedna balistická raketa byla odpálena z blízkosti pobřežního města Sinpcho, kde se nachází severokorejská ponorková základna. Režim tam uskladňuje vybavení pro zkušební odpaly raket z podvodních plavidel, přiblížila agentura Reuters, podle níž z tohoto místa KLDR v minulosti vypálila i jiné druhy raket.

Jihokorejská armáda v souvislosti s incidentem uvedla, že šlo o balistickou raketu odpálenou z ponorky. „Naše armáda detekovala neidentifikovanou balistickou raketu krátkého doletu, šlo o SLBM (submarine-launched ballistic missile; podmořská balistická střela) odpálenou Severní Koreou,“ uvedlo v prohlášení vedení jihokorejské armády.

V polovině září KLDR zkušebně odpálila dvě balistické rakety, které dopadly do vod mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. O dva dny dříve oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Podobné zkoušky tehdy provedla poprvé po šesti měsících. Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Další střelu pak otestoval severokorejský režim na konci září. Tvrdil posléze, že to byla nově vyvíjená hypersonická raketa. Takové střely se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk a během svého letu na rozdíl od balistických střel neopustí zemskou atmosféru. Podle vojenských expertů proti nim v současné chvíli neexistuje účinná obrana. Někteří se však domnívají, že tyto zbraně nejsou dostatečně přesné.

Později ještě KLDR oznámila, že provedla test nově vyvinuté protiletadlové rakety.

Tlak na Spojené státy

Pchjongjang se zbrojními testy nejspíše snaží vyvíjet tlak na Spojené státy a Jižní Koreu kvůli zmraženým jednáním ohledně svého jaderného programu. KLDR souběžně se zbrojními zkouškami předkládá Soulu podmíněné mírové nabídky. Na začátku tohoto měsíce oba státy navzdory raketovým testům obnovily přerušenou horkou komunikační linku.

Americká armáda odpálení severokorejské střely označila jako destabilizující, ale nikoli bezprostředně ohrožující Spojené státy nebo jejich spojence. „Spojené státy tyto akce odsuzují a vyzývají Severní Koreu, aby se zdržela jakýchkoli dalších destabilizujících kroků,“ uvedlo indo-pacifické velení armády USA.

Rozhovory zaměřené na odstranění nukleárních zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.