Europoslanci schválili covid pasy, fungovat mají od července

Události ČT: Europarlament schválil zavedení covid pasů (zdroj: ČT24)

Evropský parlament ve středu definitivně schválil zavedení covidových certifikátů, takzvaných covidových pasů, které by měly lidem od začátku července usnadnit cestování za hranice. Výrazná většina europoslanců podpořila pravidla, díky nimž budou muset bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci vydávat a uznávat všechny unijní země.

Schválená pravidla obyvatelům EU zaručují, že jejich země jim na požádání bezplatně vydá digitální či papírové osvědčení, díky němuž budou moci až na výjimky bez dalších podmínek cestovat do jiných unijních států. Certifikáty budou k dispozici plně očkovaným lidem, majitelům čerstvých PCR či antigenních testů s negativním výsledkem či lidem, co v posledním půlroce nemoc prodělali.

Podle europoslanců bude zavedení certifikátů zásadním krokem k obnovení svobody pohybu a pomůže nejen turistům, ale i přeshraničním pracovníkům či studentům. „Bravo, bravo, máme jízdenku na svobodu, přesně to, co lidé od Bruselu čekají. A já oceňuji, že jsme byli schopni se na na covid certifikátech dohodnout v tak krátké době,“ uvedla místopředsedkyně EP Dita Charaznová (nestr. za ANO, RE). 

Europoslanci schválili nařízení o pasech poměrem hlasů 546 ku 93. Jejich konečné potvrzení je na členských zemích, které mají v rukou i zavedení systému. Někteří poslanci přitom před hlasováním dávali najevo obavy z několika úprav, které si při vyjednávání o certifikátech prosadily členské země.

Země nemají povinnost poskytovat bezplatné testy

Státy budou moci ve výjimečných a odůvodněných případech vyžadovat po majitelích pasů dodatečné podmínky, jako jsou například karantény.

Země navíc nemají povinnost poskytovat lidem pro účely certifikátu bezplatné testy, o které usilovali poslanci, aby předešli diskriminaci neočkovaných. „Mrzí mě to proto, že tím pádem je celý certifikát takový kočkopes. Někdo na něj bude mít, někdo může zůstat sedět doma,“ prohlásila europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM, GUE/NGL), která se hlasování zdržela.

Testy mají být „cenově dostupné“, řada států přitom počítá s různou mírou bezplatných testů, na něž přispěje Evropská komise sto milionů eur (přes 2,5 miliardy korun) z unijních peněz.

Proti návrhu byli zástupci SPD, reprezentanti ostatních českých stran ale zvedli ruku pro. „Svoboda pohybu je podstata Evropy a jedním z klíčových výhod pro její obyvatele,“ podotkl místopředseda EP Marcel Kolaja (Piráti, Greens/EFA). 

Země budou muset uznávat všechny vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), budou však dobrovolně moci akceptovat i další preparáty jako ruský Sputnik V. Právě okolo vakcíny, kterou ve velkém využívá Maďarsko a očkovat s ní začalo i Slovensko, se při zavádění certifikátů čekají debaty. Některé země již daly najevo, že ji až do schválení EMA uznávat nehodlají.

Načítání...