Čaputová v úterý přijme demisi Matoviče, sestavením nové vlády pověří Hegera

Slovenský ministr financí Eduard Heger (OĽaNO) oznámil, že ho v úterý prezidentka Zuzana Čaputová pověří sestavením nové vlády. Prezidentka zároveň přijme demisi dosavadního premiéra Igora Matoviče. Heger přinese Čaputové seznam ministrů svého kabinetu, Matovič by v něm měl zastávat funkci ministra financí.

Video Události
video

Událost: Novou slovenskou vládu povede Eduard Heger

Výměna ministerského předsedy, což znamená pád celé nynější vlády, je součástí řešení téměř měsíc trvající vládní krize na Slovensku, během které dvě menší strany ze čtyřčlenné koalice požadovaly Matovičův odchod z čela kabinetu. Vládní strany pak podpořily nominaci Hegera na funkci premiéra.

„S paní prezidentkou jsme se dohodli a přijal jsem, že mě pověří sestavením nové vlády,“ řekl Heger. Dodal, že v úterý Čaputové předloží seznam členů svého kabinetu. Očekává se, že v něm bude pokračovat většina ministrů Matovičovy vlády. Výjimkou budou podle dostupných informací křesla ministrů sociálních věcí a zdravotnictví.

Například bývalého ministra zdravotnictví Marka Krajčího, který dříve tento měsíc rezignoval po tlaku části koalice v souvislosti s nepříznivou situací ohledně koronavirové nákazy, by měl podle médií nahradit ve vládě šéf ústřední vojenské nemocnice, brigádní generál Vladimír Lengvarský. Matovič by se zase měl stát ministrem financí místo Hegera.

Podle slovenské ústavy při střídání vlád nového premiéra vybírá hlava státu. Čaputová, která během vládní krize rovněž vyzvala Matoviče k demisi, už dříve uvedla, že je připravena na diskusi o vytvoření nové vlády stranami stávající koalice.

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska v roce 2018 využil rezignace tehdejšího premiéra Roberta Fica k tomu, aby ovlivnil složení nového kabinetu Petera Pellegriniho. Učinil tak po přijetí demise Fica a předtím, než tehdejšího Ficova stranického kolegu Pellegriniho jmenoval premiérem. V době, kdy země premiéra má, je prezident už povinen vyhovět návrhům předsedy vlády na jmenování či odvolání členů kabinetu.

Profil

Eduard Heger

Ve vrcholné politice se angažuje od roku 2016, kdy za OĽaNO kandidoval v parlamentních volbách na 24. místě kandidátky; zvolený byl díky preferenčním hlasům. Působil například ve výboru pro kontrolu činnosti vojenské zpravodajské služby nebo ve výboru pro hospodářské záležitosti.

Do Národní rady Slovenské republiky byl – už jako místopředseda hnutí OĽaNO – zvolen i ve volbách v únoru loňského roku, mandát ale nevykonává, protože se v březnu 2020 stal ministrem financí.

Do této funkce nastoupil krátce po vypuknutí pandemie covidu-19 a v uplynulém roce se tak věnoval převážně řešení jejích dopadů na slovenskou ekonomiku. Kromě toho například ministerstvo pod jeho vedením letos v únoru rozhodlo o zrušení účtenkové loterie. Loni v prosinci Heger také uvedl do funkce nového šéfa finanční správy. Na základě konkursu se jím stal Jiří Žežulka, který v roce 2014 krátce vedl i české Generální finanční ředitelství.

Bratislavský rodák (narozen 3. května 1976) absolvoval tamní Ekonomickou univerzitu – dřívější Vysokou školu ekonomickou – a během studií pobýval také ve Spojených státech. Pracoval jako manažer v různých firmách, mimo jiné se podílel na vzniku i v zahraničí úspěšné slovenské značky Double Cross vodka. Byl také konzultantem ministerstva obrany, kde se podílel na reformě slovenské armády.

Heger je ženatý, má čtyři děti. Patří k takzvaným charismatickým křesťanům, je aktivní ve vedení křesťanského Společenství při katedrále svatého Martina v Bratislavě.