
Události: Útoky na novináře v Afghánistánu
Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Džalálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. Letos v lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.
Afghánská vláda a některé zahraniční mocnosti z podobných útoků obvykle viní hnutí Taliban. V provincii Nangarhár ale rovněž působí organizace Islámský stát, který se dříve přihlásil k útoku na Majvandovou i některým dalším.
Afghánská policie v úterý uvedla, že zadržený střelec má vazby na Taliban. Mluvčí povstaleckého hnutí nicméně jakýkoliv podíl organizace na útoku odmítl. „Cílené zabíjení novinářů může vystrašit žurnalistickou komunitu, což může vést k autocenzuře, opuštění mediálních aktivit, či dokonce odchodu ze země,“ uvádí šéf nevládní organizace na podporu médií Nai.
„Podobné útoky na naše nevinné občany, zejména na ženy, jsou v rozporu s učením islámu a mírovým duchem,“ řekl prezident Afghánistánu Ašraf Ghání.
Cílené násilí oddaluje dohodu o konci války. Vláda i hnutí Taliban navíc čekají, co udělá Bílý dům. Prezident Joe Biden nyní reviduje kroky svého předchůdce, včetně vojenské přítomnosti.
„Spojené státy neprovedou ukvapený nebo chaotický odchod z Afghánistánu,“ řekl americký ministr obrany Lloyd Austin.
V zemi zůstává 2,5 tisíc amerických vojáků. Podle loňské dohody s Talibanem mají odejít zhruba za rok, hnutí výměnou slíbilo ukončit násilí. Podle expertů ale stále víc hrozí, že z obou stran zůstane jen u slibů.