Kim na sjezdu strany oznámil, že Severní Korea posílí svůj zbrojní arzenál

Severní Korea posílí svůj zbrojní arzenál, aby se země mohla lépe bránit před nepřáteli. Na sjezdu vládnoucí Korejské strany práce to ve středu podle agentury AP uvedl vůdce KLDR Kim Čong-un.

Sjezd Korejské strany práce
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Kim se v roce 2018 vydal na cestu diplomacie a setkal se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na historickém summitu v Singapuru, kde oba politici slíbili, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Druhý summit Trumpa a Kima v únoru 2019 ve Vietnamu ale skončil předčasně a bez dohody a Severní Korea od té doby uskutečnila řadu zkoušek raket krátkého doletu. Kim také již dříve prohlásil, že jeho země bude pokračovat v produkci jaderných zbraní.

„Abychom vytvořili mírové prostředí pro lid a naši zemi, pozvedneme naše obranné kapacity na podstatně vyšší úroveň,“ prohlásil Kim na nynějším sjezdu vládnoucí strany, který se koná poprvé po pěti letech.

Sjezd začal v úterý a Kim na úvod vystoupil s projevem, v němž zhodnotil úspěchy, ale také přiznal selhání v pětileté národní strategii hospodářského rozvoje. Podle něj se téměř v žádném ze sektorů nepodařilo splnit stanovené cíle. Vůdce KLDR ve středu slíbil, že jeho vláda udělá maximum pro zlepšení životní úrovně lidí.

Letošní sjezd přichází v době, kdy Kim čelí nejtěžším výzvám své devítileté vlády. Ekonomikou země otřáslo uzavření hranic s Čínou kvůli pandemii covidu-19, řada přírodních neštěstí v létě a přetrvávající sankce ze strany USA a dalších zemí.