Spolek zachraňuje před stržením dům z doby německé reformace. Posunul ho o 140 metrů dál

Zkrášlovací spolek z dolnosaské obce Martfeld na severu Německa zachránil dvacetitunovou konstrukci hrázděného domku z doby německé reformace. Tesaři dům pomalu a centimetr po centimetru přesunuli o 140 metrů dál, zachránili ho tak před stržením. Stěhování domu jim zabralo tři dny. Objekt nechal v roce 1535 postavit první martfeldský pastor Otto Homfeld, během let se však postupně ztratil, neboť ho pohltila jiná stavba. 

„Bylo to veliké štěstí,“ řekl architekt a člen zkrášlovacího spolku Martin Tolksdorf o tom, jak lze v jednom domě nalézt úplně jiný. „Jeden odborník, který se o staré hrázděné domy zajímá, požádal tehdejšího majitele, zda by se nemohl podívat dovnitř. Hned si povšimnul, že uvnitř budovy se konstrukce liší. Bylo tak jasné, že to je dům, který je uvnitř jiného,“ vysvětlil.

Objev, který učinili archivář a expert na historické zemědělské stavby Heinz Riepshoff s místním obyvatelem Berndem Kunzem před dvaceti lety, mezitím upoutal pozornost místních a také zemských úřadů.

Původní majitel ale neměl peníze na rekonstrukci, domu tak hrozila demolice. Spolku se nakonec podařilo dům vykoupit, jenže bez pozemku. V letošním roce pak padlo rozhodnutí, že se dům přesune na jiné místo.

V minulosti běžná praxe

Přemísťování domů nebylo v tomto regionu v minulosti nijak výjimečné. Ještě na počátku 20. století byly v novinách běžné inzeráty tesařů, kteří takové služby nabízeli. Naposledy se ale podobná akce uskutečnila v 90. letech. A právě tou se inspiroval Tassilo Turner, jehož firma se věnuje opravám a restaurování hrázděných staveb a který přesun dostal za úkol.

„V oboru jsem dvacet let, ale tohle jsem ještě nikdy nedělal. Je otázka, zda to ještě někdy vůbec budu dělat,“ řekl o mimořádné zakázce. „Jsem ale rád, že jsem takovou příležitost dostal,“ uvedl.

Důvody, proč lidé domky přesouvali, byly podle Tolksdorfa různé. „Hospodář měl třeba dva syny a řekl, že dědictví rozdělí. Ty dostaneš kus pozemku a k tomu také stodolu. A syn si řekl, tam je můj pozemek a tam chci mít stodolu, tak si ji vezmu s sebou. Nebylo nijak neobvyklé, že si budovu odvalil,“ vysvětlil.

Podle Tolksdorfa se také stávalo, že hospodář potřeboval postavit větší stodolu na místě, kde stála původní. Menší stavba se tak přesunula o několik metrů dál a na původním místě posléze postavil novou.  

Riepshoff poznamenal, že kdysi běžné přesuny domů staví na hlavu celou definici nemovitých věcí, které jsou definovány jako to, co nelze přemístit. „My jsme z immobilií udělali mobilie,“ dodal s použitím latinského termínu pro nemovitost.

Stěhování jako ze starého Egypta

K přesunu domu v Martfeldu se nepoužíval žádný jeřáb, ale vycházelo se ze staré techniky, kdy se břemeno sune po dřevěných kulatinách. „To je metoda už ze starého Egypta,“ přiblížil Riepshoff. V ulici, kde byl asfaltový povrch, bylo možné kulatiny volně pokládat na vozovku, na měkké půdě je však bylo nezbytné podkládat kolejnicemi z fošen. Prkna se používala i k vyrovnávání nerovností.

Oproti původnímu postupu, kdy se využívaly k nadzvednutí stavby jen velké dřevěné šroubovice, použil nyní Turner moderní hřebenové zvedáky. O tažení domu se nepostaraly navijáky s lany, jako tomu bývalo, ale nakladač s vidlicí, který konstrukci po kulatinách popotahoval. Podle Turnera šlo o dobrodružnou operaci.  

„Moc místa tady v ulici není, je tady také plno diváků,“ uvedl. V jednom úseku ho čekal obzvláště úzký prostor, kde posouvanou stavbu od střechy sousedního domu dělilo jen několik centimetrů.

Následovat bude rekonstrukce domu

Dům, který už stojí na novém místě, čeká momentálně oprava. Trámová vazba dostane výplně, vsazena budou okna a na střechu přijde nová krytina. Hotovo by mělo být na konci příštího roku. „Máme jen tři tisíce obyvatel, ale získáme krásný památník historie reformace,“ řekl šéf spolku Anton Bartling. Z objektu budou výstavní prostory věnované Homfeldovi.

„Pastor tehdy přemýšlel, jak by zaopatřil rodinu, až tady nebude, až zemře,“ řekl ke vzniku stavby Heinz-Dieter Freese, který jako pastor v Martfeldu působil do roku 2018. Vdova mohla po smrti pastora nějaký čas zůstat na faře, později ale musela odejít. Homfeld tak dům nechal postavit jako výměnek.

Opravy včetně přesunu vyjdou na 300 tisíc eur (7,9 milionu korun), většinu pokryje dotace regionálního rozvojového fondu, významnou částku poskytli také drobní dárci.