Po nákaze koronavirem zemřel Sádik Mahdí, poslední demokraticky zvolený premiér Súdánu

Po nákaze koronavirem ve čtvrtek ve Spojených arabských emirátech zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. S odvoláním na zdroje blízké rodině a prohlášení jeho strany o tom informovala agentura Reuters. Čtyřiaosmdesátiletý Mahdí byl posledním demokraticky zvoleným premiérem této východoafrické země, svržen byl v roce 1989 při vojenském puči, jež do čela země vynesl na 30 let Umara Bašíra.

Politikova rodina minulý měsíc oznámila, že se Mahdí nakazil koronavirem. Po krátkém pobytu v nemocnici v Súdánu byl převezen na léčbu do Spojených arabských emirátů, kde byl s covidem-19 hospitalizován tři týdny. Virem se nakazilo i několik členů jeho rodiny a představitelů Lidové strany Umma, jíž Mahdí předsedal.

Mahdí stanul v čele súdánského kabinetu dvakrát; krátce v letech 1966 až 1967 a podruhé v roce 1986. Jeho demokraticky zvolenou vládu o tři roky předčasně ukončil státní převrat.

Mahdí byl v roce 2014 obviněn ze spolupráce s rebely a z křivých nařčení, za což mu hrozil trest smrti, a uchýlil se proto do exilu v Egyptě. Zpět do Súdánu se vrátil v roce 2017 a stal se tak svědkem protestů, které vedly k Bašírově svržení.

Rozsáhlé demonstrace rozpoutala v prosinci 2018 původně špatná ekonomická situace v Súdánu. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě. Násilí a nepokoje ukončila loni v srpnu až dohoda nejvyšších vojenských představitelů s opozicí. Za civilní vládu se před rokem postavil i Mahdí.