Tři astronauti z USA a Ruska se po půlroce na vesmírné stanici vrátili na Zemi

V Kazachstánu bezpečně přistál návratový modul lodi Sojuz MS-16 s jedním americkým astronautem a dvěma ruskými kosmonauty. Ti strávili poslední půlrok na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na oběžné dráze Země. Na Twitteru o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy strávili na Mezinárodní vesmírné stanici celkem 196 dní. Během té doby planetu obkroužili 3136krát a uletěli více než 133 milionů kilometrů.

V kazašské stepi přistáli podle plánu těsně před 9:00 místního času, tedy před pátou ranní středoevropského letního času. Po nezbytné lékařské prohlídce astronauti na palubě vrtulníku odletí do blízkého města Džezkazgan a potom domů.

Podle americké tiskové agentury Associated Press se kvůli koronavirové pandemii museli podrobit všichni členové záchranného týmu, kteří návratový modul vyzvedávají, testům na nový koronavirus. Karanténou museli projít i rodinní příslušníci kosmonautů, aby se s nimi mohli setkat už krátce po přistání bez rizika, že je nakazí.

Trojice astronautů byla na ISS od dubna. V rámci pravidelného střídání posádek je na oběžné dráze nahradili Američanka Kate Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov, kteří na stanici doletěli minulý týden.

Kromě toho strávili v létě na stanici dva měsíce Američané Bob Behnken a Doug Hurley. Ty do vesmíru koncem května poprvé dopravila loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Další let SpaceX se čtyřmi kosmonauty na palubě by měl k ISS vyrazit v listopadu, NASA ale zatím přesné datum neuvedla.