Newton a Galilei se skrývali v Rumunsku. Policie našla ukradená první vydání jejich děl

Policie v Rumunsku našla ukradené vzácné knihy, včetně prvních vydání prací Galilea Galileie a Isaaca Newtona. Oznámila to stanice BBC s tím, že na dvě stě vzácných a cenných výtisků má hodnotu více než 2,5 milionu liber (přes 73 milionů korun). Nalezený lup obsahuje kupříkladu také náčrty španělského malíře Franciska Goyi.

Cenné knihy nalezené v Rumunsku
Zdroj: ČTK

„Tyto knihy jsou nesmírně cenné, ale důležitější je, že jsou nenahraditelné a mají obrovský význam pro mezinárodní kulturní dědictví,“ uvedl detektiv Andy Durham z londýnské metropolitní policie.

Zloději cenné knihy ukradli v lednu 2017 ze skladu v londýnské čtvrti Feltham, kde svazky čekaly na převoz k aukci v americkém Las Vegas. Vyřízli otvory ve střeše a poté se po lanech spustili dovnitř budovy, čímž se vyhnuli bezpečnostním senzorům. Ven se dostali stejnou cestou.

Vyšetřovatelé později zjistili, že podezřelí patří k rumunskému gangu, jenž stojí za sérií vloupání do britských skladů s hodnotným zbožím. Loni policie v rámci mezinárodní spolupráce provedla razie na 45 místech v Británii, Rumunsku a Itálii.

Ve středu policisté ukradené knihy objevili ve skrýši pod podlahou domu v oblasti Neamts na severovýchodě Rumunska. V souvislosti s případem policie obvinila třináct lidí, z nichž dvanáct se ke krádeži už doznalo.