Duda byl pozván do Bílého domu. Jen dva týdny před prezidentskými volbami

Americký prezident Donald Trump pozval na brzkou návštěvu Bílého domu polského prezidenta Andrzeje Dudu. Děje se tak v době, kdy Varšava usiluje o posílení americké vojenské přítomnosti v Polsku a kdy Washington ohlašuje plány snížení počtu amerických vojáků v Německu. Návštěvu potvrdil i Bílý dům. 

Polský prezident Andrzej Duda s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Bílý dům potvrdil středeční zprávy polských médií o tom, že polský prezident Andrzej Duda se brzy ve Washingtonu setká se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Návštěva je podle oficiálního prohlášení naplánována na příští středu. Vrcholná schůzka se uskuteční v době, kdy Varšava usiluje o posílení americké vojenské přítomnosti v Polsku a kdy Washington ohlašuje plány na snížení počtu amerických vojáků v Německu.

„Návštěva přichází ve významném okamžiku jak pro Spojené státy, tak pro Polsko, kdy otevíráme své země po měsících boje proti koronavirové pandemii,“ uvádí Bílý dům. 

„Prezident Trump a prezident Duda budou diskutovat o dalším prohlubování naší spolupráce v obraně, jakož i v obchodu, energetice a telekomunikační bezpečnosti,“ pokračuje americké prohlášení.

Polský prezident se tak stane prvním hostem v Bílém domě od začátku pandemie covidu-19.

O několik dní později, 28. června, mají Poláci hlasovat v prvním kole prezidentských voleb, ve kterých se Duda, spojenec národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) a její vlády, uchází o znovuzvolení.

„Divíte se, že Donald Trump porušil diplomatická pravidla a rozhodl se zasáhnout do volební kampaně pozváním Andrzeje Dudy do Bílého domu týden před hlasováním v Polsku? Přece je v zájmu prezidenta USA, aby vyhrál. Duda je poslušný a pokorný,“ napsal opoziční list Gazeta Wyborcza.

„Polsko Americe horlivě plní její přání“

Opoziční tisk připomněl, že Varšava bez smlouvání kupuje přebytečnou americkou výzbroj, zorganizovala protiíránskou konferenci a ani se nezlobila, když se americká velvyslankyně domáhala toho, aby nebyla schválena digitální daň a další kroky postihující americké firmy. „Takový spojenec je pro Ameriku poklad. Polsko, docela významná země, platí Americe za to, že smí horlivě plnit její přání,“ dodal list.

„Polsko samozřejmě udělá vše, co si budou přát USA. Dokonce i v případě, že to bude odporovat našim zájmům,“ poznamenala Gazeta Wyborcza o předpokládaném tématu schůzky: Trump a Duda budou nejspíše jednat o přemístění části amerických vojáků z Německa do Polska.

To podle komentátora nijak nezlepší polskou bezpečnost, pokud se americký kontingent na starém kontinentu nezvětší. Prohloubí to však rozpory uvnitř NATO, povzbudí protiamerické nálady a Alianci to jen uškodí. Ale Bílý dům pomůže Dudovi vyhrát volby, a to bez ohledu na jeho výpady proti sexuálním menšinám a dokonce i bez ohledu na antisemitské tóny v prezidentově kampani.

Právě obavy z Dudovy porážky v blížících se volbách podle agentury AFP vedly k výpadům proti sexuálním menšinám – Duda v projevech zaútočil na „ideologii LGBT“ (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob) – a také k útokům veřejnoprávních médií, ovládaných PiS, proti myšlence případného odškodnění za židovský majetek. Polsko je přitom v regionu jediným státem, který dosud nedokázal odškodnit své občany, včetně Židů, za nacistické a komunistické vyvlastňování. Konzervativní vláda ale pokládá otázku restitucí židovského majetku za „definitivně vyřešenou“.