Z táborů rovnou do továren. Čína nutí Ujgury pracovat pro světové značky, uvádí studie

Čína hromadně přesouvala Ujgury do továren, jež dodávají výrobky světovým značkám. Vyplývá to ze studie Australského institutu pro strategickou politiku. Podle BBC jde o další krok ve snahách Číny o převýchovu příslušníků muslimské menšiny. Organizace označila 27 továren v devíti provinciích, do kterých bylo vysláno 80 tisíc Ujgurů z provincie Sin-ťiang. Někteří do továren putovali přímo z detenčních táborů. Peking to popírá.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24? Nucené práce Ujgurů pro světové značky

Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, do nichž poslaly více než milion Ujgurů.

Ujguři v táborech studují, tvrdí Peking 

Čínské úřady, které tábory označují za střediska odborného vzdělávání, koncem minulého roku uvedly, že Ujgurové v táborech již „dostudovali“. Podle zprávy ASPI jsou nyní členové ujgurské menšiny nuceni k práci v továrnách a při odmítnutí jim hrozí další pobyt v detenčních táborech.

ASPI ve své zprávě uvádí, že továrny využívající nucenou práci Ujgurů jsou dodavateli 83 světoznámých firem jako Nike, Apple a Dell. Jednu z těchto továren, kde se vyrábějí sportovní boty pro značku Nike, navštívili novináři z listu The Washington Post.

Areál, oplocený ostnatým drátem a vybavený kamerami, strážními věžemi a policejní stanicí, se podle nich podobal vězení. „Můžeme tu volně chodit, ale nemůžeme se vrátit zpátky do Sin-ťiangu,“ řekla novinářům u vchodu do areálu nervózně vyhlížející žena lámanou čínštinou.

Ujgurové pracující v továrnách žijí ve speciálních ubytovnách, jsou pod neustálým dohledem a po pracovní době musejí docházet na hodiny čínštiny a „ideologická školení“. Potlačovány jsou i náboženské projevy.

Čínské ministerstvo zahraničí zprávy o porušování práv Ujgurů označilo za nepravdivé. „Tato zpráva jde ruku v ruce se snahou USA očernit protiteroristická opatření v provincii Sin-ťiang,“ uvedlo ministerstvo. „Ti, kteří prošli profesními centry, studium úspěšně dokončili a vláda jim pomohla najít zaměstnání. Nyní žijí šťastný život,“ dodalo ministerstvo.

Společnost Nike řekla listu The Washington Post, že se zavázala k dodržování pracovních standardů ve všech zemích a její dodavatelé rozhodně nesmějí využívat nucenou práci. Apple prohlásil, že chce se všemi, kdo pro něj pracují, zacházet důstojně a s respektem. Dell slíbil, že se závěry zprávy bude zabývat.

Sin-ťiang na mapě Číny
Zdroj: Wikimedia