Osobní data 147 milionů Američanů ukradli čínští vojenští hackeři, řekl Barr

Za rozsáhlým průnikem do sítě americké úvěrové kanceláře Equifax, který v roce 2017 postihl přes 147 milionů Američanů, stojí čtveřice čínských vojenských hackerů, oznámil americký ministr spravedlnosti William Barr. I když nikdo z nich nebyl zadržen, USA čtveřici formálně obvinily, protože takový postup podle agentury Reuters považují za odstrašující a za varování ostatním zemím.

Ministr spravedlnosti USA Robert Barr
Zdroj: Reuters Autor: Joshua Roberts

Equifax je jednou ze tří úvěrových kanceláří v USA, která funguje podobně jako registr dlužníků. Věřitelé spoléhají na informace shromážděné úvěrovými kancelářemi, které jim pomáhají při schvalování půjček na bydlení, auta a poskytnutí kreditních karet. Někdy je využívají i zaměstnavatelé při rozhodování, koho přijmout.

Firma v září 2017 ohlásila útok hackerů, při kterém byly ukradeny informace o více než 147 milionech lidí. Útočníci získali čísla sociálního zabezpečení, data narození, adresy a další citlivé údaje.

„Bylo to promyšlené a rozsáhlé proniknutí k soukromým informacím o Američanech,“ řekl Barr o úniku dat, který je považován za jeden z největších v historii USA.

Zametání stop

Vyšetřování ukázalo, že hackeři měli k systému Equifaxu přístup několik týdnů. V té době kradli tajná data společnosti a osobní údaje Američanů. K zametení stop o tom, odkud byl průnik veden, přesměrovali přístup přes více než tři desítky serverů ve zhruba dvaceti zemích.

Equifax po odhalení skandálu opustil její generální ředitel. Případ celou společnost „obrátil naruby“, neboť byly zpochybněny její bezpečnostní postupy a ukázala se také příliš pomalá schopnost reakce při odhalování útoků. Firma kvůli urovnání sporu souhlasila zaplatit rekordní pokutu až 700 milionů dolarů (16 miliard korun).

Agentura AP poznamenala, že ministerstvo spravedlnosti oznámilo obvinění čínských hackerů v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa varuje před rostoucími politickými a ekonomickými ambicemi Číny. Tu obviňuje, že neváhá krást vědecké výzkumy a data o inovačních programech.

USA kvůli obavám ze špionáže zpřísnily dohled nad čínskými aktivitami a vyzvaly americké univerzity, aby si více všímaly chování čínských studentů a vědeckých pracovníků. USA se rovněž brání tomu, aby čínské společnosti Huawei a ZTE budovaly v zemi mobilní datovou infrastrukturu, a to právě s poukazem na jejich možné napojení na čínský režim.