Tohle jsem nechtěl, přiznal princ Harry. Lituje ztráty královských povinností

Britský princ Harry vyjádřil lítost nad tím, že se musel vzdát svých královských povinností. Chtěl prý se svou ženou Meghan dál sloužit královně, britskému Společenství a vojenským sdružením, aniž by čerpal peníze z veřejných zdrojů. To se však ukázalo jako nemožné.

Video Události
video

Události: Harry o Megxitu

Britský princ se k překotnému vývoji, jemuž britská média přezdívají Megxit, vyjádřil vůbec poprvé v nedělním projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale.

Buckinghamský palác o víkendu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu, což jsou tituly, které dvojici zůstávají, se na tom dohodli s královnou Alžbětou II. Harry a Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Harry obvinil média z rozkolu v královské rodině a označil je za „mocnou sílu“. Princ poděkoval královně, že když před 23 lety přišel při nehodě o svou matku – princeznu Dianu, kterou pronásledovali paparazzi – vzala ho Alžběta II. pod svá křídla a dlouho se o něj starala.

Jsem pořád ten starý Harry, slibuje princ

Zdůraznil, že s Meghan sdílejí stejné hodnoty a že on sám se v poslední době nezměnil, jen jeho perspektiva je jasnější. „Vyrůstal jsem s pocitem podpory mnoha z vás, sledoval jsem, jak jste přivítali Meghan s otevřenou náručí, když jsem našel lásku a štěstí, ve které jsem doufal celý život,“ podotkl princ.

„Doufali jsme, že budeme nadále sloužit královně, Společenství a mým armádním spolkům bez veřejného financování. Bohužel to nebylo možné,“ řekl princ, který zůstává šestým v pořadí následnictví na britský trůn.

„Přijal jsem to s vědomím, že to nic nemění na tom, kdo jsem nebo jak jsem oddaný. Ale doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude, doufám, pokojnější život,“ prohlásil Harry.

„Spojené království je můj domov a místo, které miluji. To se nikdy nezmění,“ řekl dále princ Harry a dodal: „Jsem velmi smutný z toho, že to takto dopadlo.“