Žádné příměří, možná v Afghánistánu omezíme násilí. Taliban posuzuje mírovou dohodu

Afghánské radikální hnutí Taliban nepočítá s příměřím pro Afghánistán, zvažuje jen omezení násilných činů. Hnutí to uvedlo v aktuálním prohlášení pro média, z nějž citovala agentura AFP. Agentura AP v neděli napsala, že Taliban souhlasí s dočasným příměřím v celé zemi, což by mohlo umožnit podpis mírové dohody se Spojenými státy.

Video Zprávy ve 12
video

Afghánské radikální hnutí Taliban počítá jen s omezením násilí

Taliban nyní vydal tiskové prohlášení, v němž uvádí, že s příměřím pro Afghánistán nepočítá. „Islámský emirát Afghánistánu nemá příměří v plánu,“ cituje AFP z textu. „Američané požadovali omezení násilí, což nyní emirát posuzuje,“ stojí dále v prohlášení, podle nějž „média (v neděli) zveřejnila mylnou informaci“.

Agentura AP v neděli uvedla, že by příměří mělo umožnit další vyjednávání s USA a následný podpis mírové dohody. Spojené státy by tak mohly z Afghánistánu stáhnout své vojáky. Washington s Talibanem donedávna skutečně vyjednával, rozhovory ale přerušil po atentátu spáchaném v prosinci u základny Bagrám. Přihlásil se k němu Taliban a o život přišli dva civilisté.

Teď v pondělí členové Talibanu zaútočili na stanici provládních milicí v provincii Džauzdžán na severu země. O život připravili 14 členů afghánských ozbrojených sil, z nichž jeden byl podle mluvčího provinčního guvernéra policista a zbylí patřili k provládní milici. Pět milicionářů bylo zraněno a dva se pohřešují. Mluvčí řekl, že se útok podařilo odrazit poté, co byly na místo přivolány posily.

O bojích v Afghánistánu vydala zprávu také americká armáda, podle níž bylo v minulých 24 hodinách v celé zemi při několika akcích zabito třicet členů Talibanu.

Radikálové mají v zemi údajně nejsilnější postavení za 18 let

Hnutí, které kdysi Afghánistánu vládlo a bylo svrženo mezinárodní koalicí v roce 2001, nyní ovládá nebo má značný vliv na polovině afghánského území. Kromě něj v zemi působí také bojovníci takzvaného Islámského státu. AP píše, že radikálové dosáhli nejsilnějšího postavení v zemi za minulých 18 let.

USA před podpisem případné mírové dohody požadují právě příměří. Umožnilo by jim to poslat část ze svých 12 tisíc vojáků domů.

K nedělní zprávě o tom, že Taliban na podobné řešení přistoupil, se Bílý dům nevyjádřil. Jasné v neděli ani nebylo, kdy by měl klid zbraní začít ani jak dlouho by měl trvat. Podle AP se hovořilo o deseti dnech. USA příměří podmiňují také závazkem Talibanu, že se Afghánistán nestane základnou teroristických skupin.