V Británii začala pitva těl nalezených v kamionu. Policie v souvislosti s případem zatkla další tři lidi

Jedenáct z 39 těl nalezených ve středu v kamionu na jihovýchodě Anglie nechala policie převézt na pitvu, která by měla stanovit příčinu smrti. Ve čtvrtek vyšetřovatelé uvedli, že mrtvými jsou čínští občané, podle čínského velvyslanectví v Londýně ale stále není možné státní příslušnost mrtvých potvrdit. Nově se spekuluje, že mezi oběťmi jsou i Vietnamci. Britská policie v souvislosti s případem v pátek zatkla další tři lidi. Ve vazbě je již pětadvacetiletý řidič vozu.

Policie ve městě Grays, kde bylo nalezeno 39 mrtvých v kamionu
Zdroj: Reuters Autor: Simon Dawson

Jedenáct těl z kamionu převezly do nemocnice ve městě Chelmsford sanitky soukromé firmy, které doprovázela policejní eskorta. Pitva má zjistit příčinu smrti. Nákladový prostor, ve kterém těla ležela, byl podle médií vybaven mrazírenskou jednotkou, a teplota v něm tak mohla klesnout až k minus 25 stupňům Celsia.

Těla 39 dospělých našla policie hrabství Essex v noci na středu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Návěs, ve kterém se mrtví nacházeli, podle dosavadních informací přijel do Velké Británie z belgického přístavu Zeebrugge.

Z anglického přístavu Purfleet jej tahačem odvezl řidič ze Severního Irska, kterého policie zadržela. Kdy se lidé do kamionu dostali a zda o nich řidič věděl, není jasné. 

Další dvě osoby, které policie zadržela v pátek, jsou podle britského tisku manželé ze severozápadní Anglie, kteří kamion dříve vlastnili, ale před rokem jej prodali jedné irské firmě. Čtvrtým člověkem, který skončil ve vazbě, je 48letý muž ze Severního Irska. Zadržen byl na letišti Stansted, které obsluhuje Londýn.

Lidskoprávní organizace: Mezi mrtvými mohou být i Vietnamci

Ve čtvrtek policie oznámila, že se domnívá, že mrtvými jsou čínští občané – 31 mužů a osm žen. Také čínský státní deník Global Times napsal, že to čínské ministerstvo zahraničí potvrdilo. V pátek ale čínské velvyslanectví v Londýně v prohlášení uvedlo, že státní příslušnost zemřelých stále nemůže potvrdit. Do Essexu proto ambasáda vyslala zvláštní tým, který je v kontaktu s místní policií.

Vietnamská organizace na ochranu lidských práv na Twitteru uvedla, že v kamionu nejspíš zemřela i šestadvacetiletá Vietnamka. Mladá žena přes mobilní telefon své matce napsala, že nemůže dýchat a že se dusí, a od té doby se neozvala. Organizace nevyloučila, že mezi oběťmi je více Vietnamců.

Mezitím oznámila vietnamská ambasáda ve Velké Británii, že se na ni obracejí vietnamské rodiny s obavami, že jejich příbuzní v kamionu zahynuli. Ambasáda k tomu uvedla, že dosud nedostala žádné oficiální vyrozumění od britských úřadů, případ ale bedlivě sleduje.

Britská policie odmítla o identitě mrtvých hovořit, chce vyčkat na identifikaci.

V roce 2000 našli v Doveru 58 udušených Číňanů

Global Times v komentáři napsal, že Velká Británie a další evropské země musí přijmout část zodpovědnosti za smrt 39 lidí. „Je jasné, že Británie a dotčené evropské země nedostály své zodpovědnosti a neochránily tyto lidi před takovou smrtí,“ napsal list.

Británie se podle něj zjevně nepoučila z tragédie z roku 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených Číňanů. Své čtenáře oficiální list čínských komunistů na závěr vyzývá, aby si představili, jaká opatření by asi přijaly evropské země, kdyby v Číně tragicky zahynulo najednou tolik Evropanů.