Britský parlament se udržel ve hře o brexit. Nová vláda to bude mít s odchodem bez dohody těžší

Britský parlament zkomplikoval budoucí vládě prosazení odchodu z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Zákonodárci se obávali, že nový premiér se je pokusí obejít, což nyní výrazně ztížili, když rozhodli, že jejich schůze potrvá až do konce října. Opatření může být nepříjemné především pro Borise Johnsona, který je považován za favorita klání o funkci lídra vládní Konzervativní strany, a tím zároveň o křeslo premiéra.

Kandidáti na premiéra, kterými jsou exministr zahraničí Johnson a současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, shodně tvrdí, že se chtějí na odchodu s Bruselem dohodnout, ale že se země zároveň musí připravit na možnost brexitu bez dohody.

Zatímco Hunt jasně odmítl, že by se v takovém případě pokusil parlament obejít, Johnson to nevyloučil. Za to bývalý ministr čelí kritice, protože zákonodárci si chtějí na podobu brexitu zachovat vliv.

Johnson prohrál, ještě než se stal premiérem

Média spekulují, že případnou patovou situaci v parlamentu by Johnson mohl vpředvečer brexitu vyřešit tím, že by na podzim ukončil aktuální schůzi parlamentu, která začala před dvěma lety, a začátek nové by záměrně odložil tak, aby Británie z EU i proti vůli poslanců odešla 31. října bez dohody.

S takovou podobou prosazení brexitu poslanci nesouhlasí a ve čtvrtek poměrem hlasů 315 ku 273 rozhodli, že schůze parlamentu potrvá až do 31. října.

Portál Independent toto hlasování označil za prohru Johnsona, který utrpěl porážku ještě předtím, než do premiérského křesla usedl.

Mayovou zklamala neúčast ministrů na hlasování 

Hlasování se i přes výzvu dosluhující premiérky Theresy Mayové nezúčastnili všichni ministři, což ministerskou předsedkyni zaskočilo. „Premiérka je zklamána tím, že několik ministrů nehlasovalo,“ uvedl v prohlášení mluvčí Mayové. „Není pochyb, že její nástupce toto vezme v úvahu, až bude sestavovat vládu,“ dodal.

Na hlasování se nedostavili například ministr obchodu Greg Clark či ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart. Ani jeden z nich kvůli tomu podle Reuters nehodlá rezignovat. Nepřišel ani Hunt, který to na Twitteru označil za nedorozumění, neboť se domníval, že měl absenci povolenou. Následně Hunt uvedl, že parlament by neměl budoucímu premiérovi svazovat ruce.