Trump přijal v Bílém domě Orbána, pochválil ho za migrační politiku

Americký prezident Donald Trump přivítal v Bílém domě maďarského premiéra Viktora Orbána, jednoho z mála evropských státníků, který Trumpa podpořil ještě během jeho volební kampaně v roce 2016. Trump pochválil Orbána za migrační politiku a řekl, že premiér je tvrdý a uznávaný politik, jehož kroky v otázce přistěhovalectví jsou správné.

Video Události, komentáře
video

Zpravodaj ČT: Trump zaujal k Orbánovi jiný postoj než jeho předchůdce

Orbán podle šéfa Bílého domu při řešení migračních problémů odvádí skvělou práci a jeho příjezd do Bílého domu považuje prezident USA za velkou čest. Maďarský premiér s Trumpem souhlasil v názoru, že jejich postoje ohledně migrační krize jsou stejné.

Názor na nekompromisní postup proti ilegální migraci oba politiky spojuje, cti návštěvy v Bílém domě se ale Orbánovi dlouho nedostalo, upozornil americký tisk. Podle serveru Politico diplomaté z amerického ministerstva zahraničí Trumpa varovali, že Orbán podkopává základy demokratického uspořádání maďarské společnosti a přátelí se s Moskvou.

Nelibost v USA vyvolává i Orbánova nevybíravá kritika americko-maďarského miliardáře George Sorose. Republikánský předseda zahraničního výboru Senátu James Risch minulý týden poslal Trumpovi dopis, v němž prezidenta vyzval, aby se o nevraživosti vůči Sorosovi a o údajném podněcování antisemitismu v Maďarsku při setkání s Orbánem zmínil.

Donald Trump a Viktor Orbán
Zdroj: Reuters
Autor: Leah Millis

Maďarský premiér byl do Bílého domu pozván naposled v roce 2005, podle listu The New York Times vláda Baracka Obamy Orbána okázale ignorovala.

Orbán je posledním ze středoevropských státníků, s nimiž se šéf Bílého domu v poslední době setkal. V únoru jednal americký prezident s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, počátkem března byl hostem v Bílém domě český premiér Andrej Babiš a před deseti dny prezident USA přijal předsedu slovenské vlády Petera Pellegriniho. Už loni v září navštívil ve Washingtonu Trumpa polský prezident Andrzej Duda.

Trump oznámil, že se sejde s Putinem i Si Ťin-pchingem

Donald Trump po jednání s Orbánem novinářům v Bílém domě oznámil, že se během červnového summitu skupiny G20 v japonské Ósace setká s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem i čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Hlavní Putinův poradce v otázkách zahraniční politiky Jurij Ušakov přitom tvrdí, že Washington o přípravu rusko-amerického summitu Moskvu nepožádal. „Žádnou žádost jsme nedostali,“ citovala Ušakova agentura TASS. Ruská média o ósacké schůzce prezidentů spekulují, podle listu Kommersant je jednání naplánováno na 28. nebo 29. června.

Zatím jediné širší jednání Trumpa s Putinem se uskutečnilo loni v červenci v Helsinkách, několikrát se ale prezidenti setkali na okraj mezinárodních konferencí. Před deseti dny hovořili Trump s Putinem telefonicky.

Se Si Ťin-pchingem bude podle očekávání amerických novinářů Trump v Ósace jednat hlavně o celní válce a nové obchodní smlouvě.