Ve Francii zatkli čtveřici lidí, která údajně připravovala rozsáhlý atentát

Kvůli podezření z přípravy teroristického útoku skončili ve Francii ve vazbě čtyři lidé. Jedním ze zadržených je nezletilý, který už byl odsouzen ke třem rokům vězení, když se pokusil odcestovat do Sýrie. Zbylí tři dospělí byli podle médií úřadům známi kvůli drobné trestné činnosti.

„Měli jsme dostatek důkazů, abychom vyvodili závěr, že plánovali významný útok,“ citovala agentura Reuters francouzského ministra vnitra Christophea Castanera, podle něhož úřady zabránily „mimořádně násilnému teroristickému útoku“.

„Všechny stopy, které jsme měli, nás vedly k tomu, abychom je zadrželi a to riziko neutralizovali,“ dodal ministr.

Ve vazbě je čtveřice podezřelých už od pátku. Vyšetřování možného teroristického spiknutí pařížská prokuratura a zpravodajská služba DGSI zahájily 1. února. Podle agentury AFP mohly být terčem plánovaného útoku bezpečnostní složky, na které se radikálové ve Francii zaměřili už několikrát.

Série atentátů si ve Francii od roku 2015 vyžádala 251 mrtvých. Naposledy tam islamista zabíjel v prosinci, a to na vánočních trzích ve Štrasburku. Místní obyvatel s alžírskými kořeny Chérif Chekatt zastřelil pět lidí, samotného pachatele po 48hodinovém pátrání zastřelila policie.