Další brexitový krach. Rozhovory mezi Británií a EU skončily opět bez výsledku

Úterní několikahodinové jednání britských brexitových vyjednavačů v Bruselu zkrachovala. Napsal to server Independent a agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Mluvčí Evropské komise vzápětí potvrdil, že úterní rozhovory byly „těžké“ a řešení nebylo nalezeno. Podle nejmenovaného zástupce Evropské unie Brusel žádný průlom do víkendu neočekává. 

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

Britský generální prokurátor Geoffrey Cox, který jednal v Bruselu spolu s ministrem pro brexit Stephenem Barclayem, po návratu řekl televizi Sky News, že obě strany si vyměnily „silná stanoviska“. Británie podle něj na jednání přišla s velmi rozumnými návrhy. „Nyní nás čeká opravdová diskuse, rozhovory zase brzy začnou,“ dodal Cox.

Vzhledem k tomu, že jeho prohlášení neobsahovalo obvyklá slova o „konstruktivních rozhovorech“, je podle komentátorů jasné, že úterní jednání zkrachovala.

Diplomaté podle Reuters spekulují, že pokud by se unijním a britským vyjednavačům podařilo během víkendu dosáhnout dohody, mohla by v pondělí do Bruselu zamířit premiérka Theresa Mayová, aby ji politicky podpořila. V úterý by pak o brexitové smlouvě hlasoval britský parlament.

Britové se v Bruselu snaží zajistit změny v irské pojistce, tedy záložním řešení, které má zabránit přísnému režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu. O dohodě má parlament hlasovat nejpozději do 12. března. Země má Unii opustit 29. března.

Premiérka Mayová ve středu podle Reuters ve snaze získat pro svou brexitovou dohodu opoziční labouristy nabídne parlamentu, odborům a podnikatelům větší slovo při jednáních o změnách zákonů týkajících se práv pracovníků po brexitu.

Dolní sněmovna by podle vlády měla mít právo rozhodovat o tom, které unijní zákony o ochraně zaměstnanců by měly platit i v Británii v případě, že EU své standardy zvýší.