Fiasko s dohodou? Obří krize to není, kritikům vadí, že je irská pojistka ústupek, míní britský velvyslanec v ČR

Britská vláda, ani většina parlamentu si nepřejí odchod z Evropské unie bez dohody, zdůraznil v pořadu Události, komentáře britský velvyslanec v ČR Nick Archer. Podle něj se nejedná o větší politickou krizi, problém představuje jeden ústupek v podobě irské pojistky. „Mnoho poslanců poprvé uvidělo realitu takovou, jaká skutečně je,“ hodnotí diplomat neúspěch britské vlády s brexitovou smlouvou. Podle Archera by mělo stačit ujistit kritické poslance, že Británie nezůstane na jednotném evropském trhu navždy.

Video Události, komentáře
video

Britský velvyslanec v ČR: V Británii nejde o obří krizi, je to nejistota kolem irské pojistky

Britský parlament minulé úterý jasně odmítl brexitovou dohodu vyjednanou premiérkou Theresou Mayovou. Od té doby panuje v Británii i v EU značná nejistota. „Co chceme, se dozvíme v úterý. Chceme zjistit, pro co by parlament byl schopen hlasovat,“ prohlásil Archer.

Právě příští úterý má dolní i horní komora parlamentu projednávat alternativy. Do brexitu přitom zbývají jen dva měsíce. Podle původního plánu opustí Spojené království osmadvacítku už 29. března.

„Víme, že s většinou té dojednané dohody není problém. Problém je s takzvanou (irskou) pojistkou. Není to problém, který by se týkal budoucího uspořádání s Irskem, je to spíš otázka toho, že to je ústupek, který jsme se rozhodli udělat, v důsledku kterého Británie de facto je na neurčitou dobu v jednotném trhu pro zboží,“ upozornil velvyslanec.

Zdůraznil ale, že nejde o „obrovskou krizi“, která by se týkala celé rozvodové smlouvy. „Je to jen velmi konkrétní obava ohledně jednoho velmi konkrétního aspektu,“ je přesvědčen Archer. Takzvaný plán B proto podle něj nemůže být nějak radikálně jiný. „Pro naše poslance, které trápí, že bychom mohli zůstat v jednotném trhu, potřebujeme trochu víc ujištění,“ míní diplomat.

Největší obavy teď mají firmy i jednotlivci z neuspořádaného odchodu Británie bez dohody. Vláda i valná většina britských poslanců je ale proti takovému rozvodu, zdůraznil Archer. Podle něj je nyní klíčové, že Mayová konzultuje situaci se zákonodárci a naslouchá jejich názorům.

Zmínil také možnou flexibilitu na straně Bruselu. „Věřím, že naši evropští partneři to budou ochotni využít, pokud to povede k silnějšímu partnerství mezi Británií a Evropou. Což chceme všichni,“ prohlásil velvyslanec.

Londýn podle něj nechce brexit odkládat. „Nechceme odkládat článek 50, nechceme odcházet bez dohody. Zcela jasně nebude docházet k zásadnímu přepsání vyjednané dohody,“ konstatoval Archer s tím, že předložené dodatky budou hlavně cílit na ujištění kritiků, že členství v jednotném trhu pro zboží nebude trvat věčně.

„Je tu velká touha (v EU) zajistit, že naše vztahy budou i v budoucnosti velmi blízké, a to nejlépe získáme tak, že odejdeme vyjednaným způsobem. Na začátku byla tendence říkat, že to je britský problém, že to Britové odejdou bez dohody, ale víme to tady v ČR, vědí to v Německu i v Paříži, že tohle by byl problém pro celou Evropu,“ podotkl Archer s tím, že je třeba „trochu dobré vůle“.

Nový britský velvyslanec Nicholas Archer
Profil

Nicholas Stewart Archer

Osmapadesátiletý diplomat působí ve službách ministerstva zahraničí na různých pozicích od roku 1983. V letech 2006–2008 byl vysokým komisařem (obdoba velvyslance) na Maltě, v letech 2008–2012 velvyslancem v Dánsku. Je ženatý s Ericou Powerovou, mají spolu syny Alexandera a Christiana.