Česko znovuotevře ambasádu v Singapuru, oznámil Babiš podnikatelům v Asii

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úvodu podnikatelského fóra v Singapuru oznámil přítomným podnikatelům, že Česko v tomto státě opětovně otevře ambasádu. V pondělí se na tom shodl s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Babiš zdůraznil, že česko-singapurské vztahy netíží žádné problémy a Praha podporuje rychlou ratifikaci loňské dohody Evropské unie a Singapuru o partnerství, spolupráci, volném obchodu a ochraně investic, ze které podle něj bude těžit i Česko.

Andrej Babiš v Singapuru
Zdroj: ČTK Autor: Radek Jozífek

Babiš v pondělí po úvodním dni návštěvy v Singapuru řekl, že si o zřízení ambasády s Petříčkem promluví po návratu do Prahy, nakonec ale věc vyřešili na dálku.

Velvyslanectví v Singapuru bylo zrušeno v roce 2008, zastupováním českých zájmů v Singapuru je nyní pověřeno velvyslanectví v Indonésii. V Singapuru v současné době působí honorární konzul Kwee Liong Seen, se kterým Babiš nyní posnídal.

Český premiér v úvodu své týdenní návštěvy v Asii několikrát označil Singapur za obchodní bránu do Asie a zdůraznil, že region nabízí řadu podnikatelských příležitostí. V úterý má i kvůli tomu v plánu setkání s ministrem financí asijského státu Heng Swee Keatem a ministrem zahraničí Vivianem Balakrishnanem.

V Singapuru po Babišovi pokřtili orchidej

Jméno českého premiéra Babiše nově nese jedna z orchidejí v singapurské botanické zahradě National Orchid Garden. Předseda vlády po pokřtění květiny „dendrobium Andrej Babiš“ podotkl, že v jihoasijské zemi se jedná o tradici. Květiny už jsou zde pojmenovány i po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi, dodal.

„Jsem údajně třetí, tak si to považuji, že jsem byl poctěn ze strany singapurské vlády,“ řekl Babiš novinářům. Český premiér navštívil botanickou zahradu zhruba na půl hodiny. „Je to takové neobvyklé, že se květiny jmenují po muži, je to pro mě poprvé. Ale je to fantastická zahrada,“ uvedl Babiš.

Video Zprávy v 10
video

Szántó o Babišově návštěvě Singapuru

V zahradě ho uvítala i zaměstnankyně s českým původem Jana Leong-Škorničková, která v Singapuru žije přes 15 let a specializuje se na různé typy zázvoru.

Babiš si v Singapuru prohlédl i výzkumné centrum pro vývoj autonomních automobilů CETRAN, kde si vyzkoušel jeden z bezpilotních vozů. Pražská Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) při příležitosti jeho návštěvy podepsala memorandum o porozumění s místní Nanyang Technological University, která na automobilech pracuje. Babiš pak uvedl, že je dobře, že Česko se bude i prostřednictvím VŠCHT na projektu podílet. 

Nováková: V Singapuru se byznys dělá dobře

Na podnikatelskou misi, která pod vedením viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Stanislava Kázeckého doprovází politickou delegaci, zamířili spolu s Babišem zástupci 42 českých firem.

Ministryně průmyslu Marta Nováková (nestr. za ANO) řekla, že Singapur jí z podnikatelského hlediska připomíná Izrael. „Izraelští podnikatelé byli připraveni na ty naše, předpokládám, že tady to bude také tak. Předpokládáme, že singapurská strana bude mít nachystané adekvátní složení své delegace,“ uvedla.

Nováková dodala, že v Singapuru se „byznys dělá dobře“, takže se vyplatí se v zemi ukázat. „Minimálně kvůli tomu, že se člověk může poučit, najít partnery. V Singapuru je také řada obchodních společností, které dovážejí zboží, které potom reexportují. Pro naše podnikatele je dobré najít jednoho velkého partnera, který pomůže to zboží dostat do dalších zemí,“ uvedla Nováková.

Z malé kolonie po jednu z nejbohatších zemí světa

Singapur těží ze své výhodné polohy pro námořní obchod a je dnes druhým nejvytíženějším přístavem světa. A etabloval se i jako letecká křižovatka jihovýchodní Asie. Ostrovní stát si právě v těchto dnech připomíná dvě stě od let od svého založení: za tu dobu se z malé britské kolonie na obchodní cestě mezi Čínou a Indií vyvinul v nejotevřenější, obchodu nejvíce nakloněnou a na hlavu třetí nejbohatší ekonomiku planety.

Český export do Singapuru činil v roce 2017 podle CzechTrade 7,1 miliardy korun, naopak do Česka se dovezlo zboží za 9,6 miliardy. Mezi hlavní položky vývozu do Singapuru patří elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, elektronické součástky. Singapur do Česka exportuje převážně stroje pro zpracování dat, integrované obvody a další elektronické součástky, přírodní kaučuk a pryskyřice a telekomunikační zařízení.

Babišova návštěva je prvním oficiálním kontaktem obou zemí na úrovni předsedů vlád od roku 2001, kdy do Prahy přijel premiér Goh Chok Tong. V Singapuru byl předtím v roce 1996 na pracovní návštěvě tehdejší premiér Václav Klaus.