Putinova popularita klesla poprvé za pět let pod šedesát procent, ukázal průzkum

Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina poprvé za posledních pět let klesla pod 60 procent. Ve čtvrtek zveřejněný průzkum nezávislé ruské společnosti Levada ukázal, že pro nynějšího kremelského šéfa by v prezidentských volbách hlasovalo 56 procent Rusů, kteří by k volbám šli, což je o deset procent méně než ve stejném období loni.

Zdroj: Reuters Autor: Sputnik/Aleksej Nikolskij/Kreml

Další potenciální kandidáti by skončili daleko za Putinem. Šéf nacionalistů Vladimir Žirinovskij by získal pět procent hlasů, komunisté Pavel Grudinin a Gennadij Zjuganov čtyři procenta, resp. dvě procenta a opoziční politik Alexej Navalnyj jedno procento hlasů. 

Podle průzkumu je 61 procent Rusů přesvědčeno, že Putin může za problémy, s nimiž se nyní Rusko potýká. Dalších 22 procent soudí, že Putin je za nynější stav odpovědný částečně.

Obliba hlavy státu mezi voliči podle sociologů poklesla hlavně vlivem letos schválené důchodové reformy, která zvýšila hranici penzijního věku. Nadšení Rusů z anexe ukrajinského Krymu v roce 2014, které popularitu Putina katapultovalo až za hranici 80 procent, navíc už vyhaslo.

Kdyby se prezidentské volby konaly nyní, plná polovina voličů by buď hlasovat nešla nebo by nevěděla, komu dát hlas, zjistila agentura Levada. Pokud by se započítaly odpovědi i těchto dotázaných, činí Putinova podpora jen 40 procent oproti 53 procentům před rokem.