„Operace v Donbasu potrvá hodiny,“ sliboval Porošenko v roce 2014. Teď se kaje za přehnaná očekávání

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se svým spoluobčanům omluvil za nesplnění slibu z voleb před čtyřmi lety, že rychle ukončí boje s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Separatisty před porážkou podle hlavy státu tehdy zachránil zásah ruské armády, který zvrátil situaci. Konflikt si mezitím vyžádal více než 10 tisíc mrtvých.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sergei Chuzavkov

„Lituji, že jsem vytvořil přehnaná očekávání. Upřímně se omlouvám, že jsem vzbudil naději, která se nesplnila. Mrzí mě, že jsem dal slib, který se nesplnil. Prosím za to o prominutí,“ řekl Porošenko během oslav státního svátku ve městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk) na východě Ukrajiny.

Ujistil, že si z toho vzal poučení, že sliby se musí dávat opatrně a odpovědně a musí se k nim přistupovat čestně a otevřeně.

Porošenko v květnu 2014 slíbil, že operace v Donbasu „nepotrvá měsíce, ale hodiny“, připomněla ruská agentura TASS.

Prezident podle listu Ukrajinska pravda připustil, že už není důležité, v jaké souvislosti tato slova vyřkl, ani to, že šlo o obrazné vyjádření, protože lidé pochopili jeho slova ve smyslu, že válku lze ukončit velice rychle.

Připustil, že od počátku měl připravovat celou zemi na „dlouhý a vyčerpávající boj za osvobození každého kousku ukrajinské země“. Mnozí si ale neuvědomovali „reálnou hloubku katastrofy“, v jaké se ještě před válkou ocitla ukrajinská armáda vinou devastace své bojeschopnosti a rozkrádání.

Porošenko: Rusko svým vpádem zničilo všechny naše kalkulace

Ukrajina ale přesto dokázala poměrně rychle zmobilizovat všechny své zdroje, aby během týdne osvobodila značnou část území a přiblížila válku k vítěznému konci. Separatisty podle Porošenka zachránil zásah ruské armády.

„Rusko v srpnu (2014) vpadlo na Ukrajinu již svými pravidelnými jednotkami. To zásadně změnilo vojenskou situaci. Zničilo to všechny naše kalkulace ohledně zdrojů, času a intenzivnosti operace,“ prohlásil Porošenko.

Mír Ukrajině podle něj zajistí jednota národa a bojeschopné vojsko, které sílí každým dnem. „Společným úsilím toho dosáhneme,“ řekl ukrajinský prezident.

Ačkoliv velké boje v Donbasu díky mírovým dohodám již utichly, k přestřelkám na frontě dochází prakticky neustále a ukončení konfliktu se zdá být v nedohlednu. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá.

Ruské agentury TASS a Interfax informovaly o Porošenkově omluvě za nesplněný slib, jeho slova o zásahu ruské armády ale nezmínily. 

Ve čtvrtek v bojích mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty v Donbasu zahynulo nejméně pět ukrajinských vojáků. Dalších sedm utrpělo zranění. Rebelové se podle ukrajinského ministerstva obrany pokoušeli obsadit pozorovací pozice ukrajinské armády. Boje trvaly zhruba pět hodin, vládní jednotky útok následně odrazily. Ztráty na straně separatistů nejsou známy.

Na Donbasu má 28. srpna v souvislosti se začátkem nového školního roku začít platit další příměří. Většinu z dříve vyhlášených dohod o klidu zbraní však strany porušily už v prvních hodinách.