Evropský soud pro lidská práva zamítl stížnost kvůli zabitému Čechovi

Evropský soud pro lidská práva zamítl stížnost na Velkou Británii, kterou k němu podala rodina Čecha zabitého v roce 2016 v Londýně. Verdikt je konečný. Podáním stížnosti chtěla rodina Zdeňka Makara zvrátit rozsudek britského soudu, který v dubnu vynesl nad mužem obviněným z vraždy osvobozující verdikt. Štrasburský tribunál ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že britské úřady podle něj nepostupovaly v rozporu s evropskou úmluvou o lidských právech. Podle českého ministerstva zahraničí rodina vyčerpala možnosti, jak dosáhnout přezkumu případu.

Video Události
video

Události ČT: Případ Čecha zabitého v Londýně je zřejmě u konce

 Případ se stal předloni v září. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat.“

Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel se u soudu hájil tím, že jednal v sebeobraně. Britská porota ho loni v dubnu zprostila obžaloby z vraždy i z neúmyslného zabití.

Štrasburk: Soud byl spravedlivý

Na Evropský soud pro lidská práva se loni v září obrátili právní zástupci sestry Zdeňka Makara, které šlo o zpochybnění rozsudku britské justice.

Makarova sestra si podle webových stránek Evropského soudu stěžovala například na údajné nedostatky v soudním systému Anglie a Walesu. Poukazovala mimo jiné na to, že člověk, který záměrně neposkytne první pomoc osobě ohrožené na životě, není za své jednání trestně odpovědný, a na nemožnost se proti verdiktu odvolat. Porotci by také podle stížnosti nemohli dojít k takovému rozhodnutí, pokud by se řádně řídili zákonem o sebeobraně.

Soud ve čtvrtek uvedl, že jeho úlohou bylo „zhodnotit, zda stát splnil své závazky týkající se efektivního vyšetření kauzy a spravedlivého procesu“. Konstatoval, že v obou případech je spokojen. Podle něj byly během procesu poskytnuty dostatečné záruky, že verdikt poroty nebude svévolný.

České ministerstvo: Nezbývá než rozhodnutí respektovat

Evropský soud pro lidská práva řeší jen případy možného porušení úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Nemůže ale přezkoumávat, rušit ani měnit rozhodnutí vnitrostátních soudů.

„Byli jsme přesvědčeni, že případ vykazuje specifika, pro která má smysl, aby se jím ESLP zabýval věcně. Z tohoto důvodu jsme zprostředkovali rodině zavražděného pana Makara právního zástupce, který na kauze pracoval bez nároku na honorář. Česká republika byla rovněž připravena intervenovat u ESLP ve prospěch rodiny, což by ale bylo možné až ve fázi věcného přezkumu, ke kterému bohužel nedošlo,“ okomentovala rozhodnutí mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Podle české diplomacie po rozhodnutí Štrasburku již český stát nemůže v případu intervenovat. „Rodina i Česká republika tak vyčerpaly své právní možnosti dosáhnout věcného přezkumu tohoto případu. Nezbývá bohužel nic jiného, než rozhodnutí soudu respektovat,“ obává se mluvčí ministerstva.