Následně se malí fotbalisté ptají, kdy je dostanou do bezpečí. Na to druhý ze záchranářů odpovídá: „Dnes ne. Jsme tady jen dva. Musíme se potápět. Přijdeme. O. K.? Přijde hodně lidí. My jsme první.“ Poté mladým fotbalistům sdělili, že jsou v temné jeskyni už deset dní, a pochválili je, že jsou „velmi silní“.
Hrdinové ověnčení medailemi
Oba britští potápěči jsou ve svém oboru na špičce. Za desetidenní záchrannou akci ve Francii v roce 2010 dostali medaili. Stanton se navíc podílel na záchraně třinácti britských vojáků v mexické jeskyni v roce 2004.
Místopředseda Britské rady pro záchranu v jeskyních Bill Whitehouse označil dvojici za „ A-tým“. Do Thajska dorazili jako dobrovolníci. V jeskyni jim pomáhá ještě jeden kolega – Brit Robert Harper, uvedl britský list The Sun.
„Můj největší úspěch je záchrana šesti britských vojáků. Byli uvězněni devět dnů a museli jsme je naučit potápět se v dlouhém tunelu, abychom je dostali ven. Trvalo to devět hodin,“ řekl Stanton v roce 2012 ve vysílání CoventryLive.
„Jsme velmi dobří přátelé. Myslím, že to, co Rick dělá, je fantastické. Chce to určitý typ osobnosti, dělat, co dělá on. Absolvoval řadu záchranných operací a někdy musel z jeskyně vynášet i mrtvá těla,“ řekla listu Sun Stantonova známá.
Vylepšená výbava umožňuje potápění do 200 metrů
Sedmačtyřicetiletý Volanthen začínal jako jeskyňář, i když profesí je počítačový inženýr. Jako potápěč testoval v anglické jeskyni ve Wookey Hole vybavení, které by prodloužilo dobu pobytu pod vodou a zvýšilo hloubku ponoru. V současné době se potápěči mohou dostat do hloubky téměř dvě stě metrů.
Právě moderní přístroje zřejmě dvojici umožnily proniknout hluboko do jeskyně až k uvězněným chlapcům. Teď společně zkoumají, jaká technika by byla pro chlapce, kteří neumějí ani plavat, pro cestu ven nejlepší.