Vidím v tom Sorosův rukopis, komentoval Orbán dění na Slovensku

Finančník George Soros a jeho organizace udělají vše, co je v jejich silách, aby svrhli vlády, které jsou proti migraci. S odkazem na současnou politickou krizi na Slovensku to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán
Zdroj: Reuters Autor: Ints Kalnins

Orbán spatřuje v současném dění na Slovensku „rukopis Sorose a jeho organizací“ a nepochybuje, že „Sorosova síť nevynechá jedinou příležitost, aby svrhla vládu, která je proti imigraci“.

Současná slovenská vláda se podle Orbánových slov migraci brání. Hlava maďarské vlády také dodala, že Sorosovy organizace na premiéry takových zemí „nemilosrdně“ útočí.

Politickou krizi na Slovensku rozpoutala 25. února vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Kauzy, na kterých žurnalista pracoval, vyvolaly debatu o legitimnosti současné vlády Roberta Fica.

Premiér obvinil opozici z pokusu o převrat. Prezident Andrej Kiska vyzval k zásadní rekonstrukci vlády, nebo vypsání předčasných voleb. To Fico označil za mocenskou hru a prezidenta obvinil z destabilizaci země. V pátek v Bratislavě a dalších městech proti Ficově vládě demonstrovaly desítky tisíc lidí.