Po Babišovi si kolečko v Bruselu odbyl i Vondráček. Česko chce být dál proevropskou zemí, ujišťoval

Trvající proevropské směřování České republiky zdůrazňoval při svých bruselských jednáních šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Jeho návštěva v Evropské komisi, která vyvrcholila schůzkou s jejím předsedou Jeanem-Claudem Junckerem, přišla pouhý den poté, co v Bruselu v zásadě obdobné kolečko seznamovacích jednání absolvoval premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

„Prezentoval jsem stávající sněmovnu i svoje hnutí. Protože třeba pro některé lidi v Bruselu ještě pořád… Neříkám, že bychom nebyli čitelní, ale dostávají různé informace,“ řekl po schůzkách Vondráček.

Také Babiš si v pondělí v rozhovorech pro evropská média stěžoval na to, že je vnímán jako populistický politik. Varoval naopak, že euroskepticismus v ČR poroste, pokud Brusel nezmění svůj přístup.

I podle Vondráčka byla zpráva o tom, že ČR chce být dál proevropskou zemí, základním vzkazem všech jeho jednání. „S panem Junckerem jsme si vysvětlili, že stojíme na proevropské pozici, je to pro ČR úplně základní věc. Chápu, že jsou u nás subjekty, které volají po referendu a tak dále. Ujistili jsme ho ale, že ten hlavní proud je jiný,“ přiblížil Vondráček svou schůzku s předsedou Komise Junckerem.

Juncker se podle šéfa české sněmovny zajímal i o české prezidentské volby a zmínil se o tom, že prezidenta Miloše Zemana zná dlouhou dobu a vždy jej pokládal za svého přítele.

Video Události
video

Babiš v Bruselu zatím neřekl, jak řešit migrační krizi

Vondráček se bavil také o kvótách či Polsku

Vondráček se domnívá, že Evropská komise a ČR mají společný zájem najít řešení konfliktu okolo migračních kvót. O reformě unijního azylového systému už od jara 2016 státy EU neúspěšně vyjednávají, premiéři a prezidenti dali na nalezení shody čas do poloviny roku. Babiš v pondělí naznačoval, že věc bude možná trvat i déle.

O migrační problematice Vondráček ostatně už odpoledne hovořil také s místopředsedkyní Evropského parlamentu Mairead McGuinnessovou. „Já ji seznámil s usnesením sněmovny, které se nějakým způsobem vymezuje vůči kvótám. Ona mi řekla svou představu o solidaritě, a že bychom se měli podílet,“ řekl Vondráček s tím, že podle Prahy by mělo být řešení společné. „Na obou stranách je ochota vést dialog,“ dodal.

S prvním místopředsedou Komise Fransem Timmermansem se Vondráček kromě migračních témat bavil také o postupu Komise vůči Polsku. 

Předseda české sněmovny se sešel též s Guyem Verhofstadtem, šéfem liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu. Do ní v evropské politice patří také Vondráčkovo a Babišovo ANO. Verhofstadt se podle šéfa české sněmovny zajímal o českou politiku, není vyloučena jeho další návštěva v ČR.

S českou komisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou šéf sněmovny kromě jiného domlouval, kdy přijede do českého parlamentu přiblížit představu Evropské komise o budoucím víceletém finančním rámci po roce 2020.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Jak řešit migrační krizi? Diskuse političek