Tisíc lidí měsíčně. Německá SPD se dohodla s Merkelovou na slučování rodin uprchlíků

Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) našly shodu na slučování rodin běženců s doplňkovou ochranou, což byla dosud jedna z největších překážek koaličních rozhovorů. Počínaje srpnem bude podle německých médií do Německa moci přicházet až 1000 rodinných příslušníků těchto migrantů měsíčně.

Uprchlíci žijící v Německu demonstrují za právo na sloučení rodin
Zdroj: ČTK/imago stock&people/snapshot-photography Autor: F.Boillot

Slučování rodin běženců, kteří nedostali status uprchlíka, ale jen doplňkovou ochranu, velká koalice CDU/CSU a SPD v březnu 2016 na dva roky přerušila. Rozhodla se tak kvůli vysokému počtu běženců, kteří v té době do Německa přicházeli. Tehdejší zákonné opatření v půlce března vyprší, a proto obě uskupení musela co nejrychleji najít nové řešení. Parlament by o něm měl rozhodnout ve čtvrtek.

Nakonec se strany dohodly na tom, že do 31. července ještě slučování rodin běženců s doplňkovou ochranou nebude možné. Od dalšího měsíce už ano, i když zůstane dlouhodobě omezené počtem 1000 rodinných příslušníků měsíčně. SPD prosadila také opatření, které má usnadnit slučování rodin ve složité humanitární situaci.

U lidí, kteří mají status uprchlíka, bylo slučování rodin možné i v uplynulých dvou letech. Loni do konce listopadu touto cestou do spolkové republiky přišlo zhruba 85 000 rodinných příslušníků uprchlíků. Odhaduje se, že za lidmi s doplňkovou ochranou by do Německa mohly dorazit desítky tisíc nejbližších příbuzných.

Sociálním demokratům se také podařilo vyjednat, aby mohly spolkové země přijímat členy rodin uprchlíků i nad rámec čísla 1000. To ovšem pouze v případě, že jejich pobyt v Německu bude plně krytý a nebude se platit ze státních peněz. Šéf SPD Martin Schulz je se závěrem jednání spokojen. „Podařilo se nám přijmout pravidlo 1000 plus,“ oznámil spolustraníkům přes sociální síť.

Do spolkové republiky v posledních letech oproti dřívějšku přichází výrazně méně rodinných příslušníků uprchlíků v poměru k jejich celkovému počtu. Za každým Syřanem tak v průměru dorazilo 0,43 člena rodiny, za každým Iráčanem 0,3 a za každým Afgháncem 0,13.

Úřady povolily Syřanovi přivézt si i druhou manželku. Umožnily tak bigamii

V souvislosti s příchodem rodinných příslušníků migrantů do Německa vyvolal rozruch případ Syřana, kterému úřady povolily přivézt si do země i druhou manželku. Muž v současnosti žijící na severu Německa už v zemi jednu manželku se čtyřmi dětmi má. Nyní smí do Německa přijít i jeho druhá žena. I s ní má čtyři děti.

Úředníci svým rozhodnutím de facto připustili bigamii, která je v Německu trestná. Argumentují ale zájmem dítěte.

Případ, který vyvolal pozornost německých médií, není podle agentury DPA ojedinělý. Aby si přivezli i druhou manželku, povolily úřady přinejmenším dvěma dalším mužům.

Koalice by mohla být do začátku příštího týdne

Kancléřka Merkelová označila ujednání za „dobrou zprávu“, uvedla agentura DPA s odvoláním na zdroje ze schůze frakce konzervativní unie v německém parlamentu. Kancléřka poslancům údajně také řekla, že nyní jde v koaličních jednáních o to, co Německo potřebuje. Zdůraznila přitom důležitost digitalizace.

Premiérka západoněmecké spolkové země Sársko Annegret Krampová-Karrenbauerová, která bývá v poslední době v médiích zmiňována jako možná příští nástupkyně Merkelové, vyjádřila naději, že nová velká koalice bude dohodnuta v neděli, nejpozději v pondělí. Přes všechny obtíže u některých témat je prý atmosféra „velmi konstruktivní a velmi koncentrovaná“.

Místopředseda CDU a hesenský premiér Volker Bouffier ale varoval, že průlom v rozhovorech ještě nenastal. I on sice očekává uzavření koaličních jednání do neděle, ale podle něj jsou jednání velmi náročná a „strany zápasí“.