Tisíc lidí měsíčně. Německá SPD se dohodla s Merkelovou na slučování rodin uprchlíků

Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) našly shodu na slučování rodin běženců s doplňkovou ochranou, což byla dosud jedna z největších překážek koaličních rozhovorů. Počínaje srpnem bude podle německých médií do Německa moci přicházet až 1000 rodinných příslušníků těchto migrantů měsíčně.

Slučování rodin běženců, kteří nedostali status uprchlíka, ale jen doplňkovou ochranu, velká koalice CDU/CSU a SPD v březnu 2016 na dva roky přerušila. Rozhodla se tak kvůli vysokému počtu běženců, kteří v té době do Německa přicházeli. Tehdejší zákonné opatření v půlce března vyprší, a proto obě uskupení musela co nejrychleji najít nové řešení. Parlament by o něm měl rozhodnout ve čtvrtek.

Nakonec se strany dohodly na tom, že do 31. července ještě slučování rodin běženců s doplňkovou ochranou nebude možné. Od dalšího měsíce už ano, i když zůstane dlouhodobě omezené počtem 1000 rodinných příslušníků měsíčně. SPD prosadila také opatření, které má usnadnit slučování rodin ve složité humanitární situaci.

Martin Schulz na stranickém sjezdu
Zdroj: Reuters/Wolfgang Rattay

U lidí, kteří mají status uprchlíka, bylo slučování rodin možné i v uplynulých dvou letech. Loni do konce listopadu touto cestou do spolkové republiky přišlo zhruba 85 000 rodinných příslušníků uprchlíků. Odhaduje se, že za lidmi s doplňkovou ochranou by do Německa mohly dorazit desítky tisíc nejbližších příbuzných.

Sociálním demokratům se také podařilo vyjednat, aby mohly spolkové země přijímat členy rodin uprchlíků i nad rámec čísla 1000. To ovšem pouze v případě, že jejich pobyt v Německu bude plně krytý a nebude se platit ze státních peněz. Šéf SPD Martin Schulz je se závěrem jednání spokojen. „Podařilo se nám přijmout pravidlo 1000 plus,“ oznámil spolustraníkům přes sociální síť.

Do spolkové republiky v posledních letech oproti dřívějšku přichází výrazně méně rodinných příslušníků uprchlíků v poměru k jejich celkovému počtu. Za každým Syřanem tak v průměru dorazilo 0,43 člena rodiny, za každým Iráčanem 0,3 a za každým Afgháncem 0,13.

  • Strany velké koalice se už v předešlých sondovacích rozhovorech dohodly na tom, že by do Německa nemělo přicházet více než 180 000 až 220 000 běženců ročně. Zároveň by ale každý migrant měl mít možnost podat žádost o azyl.

Úřady povolily Syřanovi přivézt si i druhou manželku. Umožnily tak bigamii

V souvislosti s příchodem rodinných příslušníků migrantů do Německa vyvolal rozruch případ Syřana, kterému úřady povolily přivézt si do země i druhou manželku. Muž v současnosti žijící na severu Německa už v zemi jednu manželku se čtyřmi dětmi má. Nyní smí do Německa přijít i jeho druhá žena. I s ní má čtyři děti.

Úředníci svým rozhodnutím de facto připustili bigamii, která je v Německu trestná. Argumentují ale zájmem dítěte.

Případ, který vyvolal pozornost německých médií, není podle agentury DPA ojedinělý. Aby si přivezli i druhou manželku, povolily úřady přinejmenším dvěma dalším mužům.

Koalice by mohla být do začátku příštího týdne

Kancléřka Merkelová označila ujednání za „dobrou zprávu“, uvedla agentura DPA s odvoláním na zdroje ze schůze frakce konzervativní unie v německém parlamentu. Kancléřka poslancům údajně také řekla, že nyní jde v koaličních jednáních o to, co Německo potřebuje. Zdůraznila přitom důležitost digitalizace.

Premiérka západoněmecké spolkové země Sársko Annegret Krampová-Karrenbauerová, která bývá v poslední době v médiích zmiňována jako možná příští nástupkyně Merkelové, vyjádřila naději, že nová velká koalice bude dohodnuta v neděli, nejpozději v pondělí. Přes všechny obtíže u některých témat je prý atmosféra „velmi konstruktivní a velmi koncentrovaná“.

Místopředseda CDU a hesenský premiér Volker Bouffier ale varoval, že průlom v rozhovorech ještě nenastal. I on sice očekává uzavření koaličních jednání do neděle, ale podle něj jsou jednání velmi náročná a „strany zápasí“.