Bouře Herwart zabila v Německu tři lidi. V Tatrách nejhorší řádění větru teprve čekají

Německo hlásí už tři oběti nedělní bouře. Železniční doprava v zemi po vichřici postupně obnovuje provoz. Na trati mezi Hamburkem a Berlínem však mají první spoje opět vyjet až kolem druhé hodiny odpolední. Cestující navíc musí počítat s dalšími výpadky, upozornila společnost Deutsche Bahn. S následky vichřice se potýkají v Polsku, Slovensku i na Ukrajině. V Tatrách nejhorší řádění větru teprve čekají.

Uklízení Hamburku po bouři Herwart
Zdroj: Reuters Autor: Fabian Bimmer

Počet obětí vichřice, nesoucí v německojazyčném prostoru označení Herwart, vzrostl v regionu střední Evropy na nejméně sedm. Německá policie ráno oznámila, že vážným zraněním podlehl 56letý muž, který byl jedním z lidí na palubě převrženého motorového člunu v rameni Severního moře Peenestrom.

Už v neděli podlehla zraněním jeho 48letá kolegyně, zatímco další 48letý muž ze člunu je nadále nezvěstný. Kromě toho se u severomořského zálivu Jadebusen už v noci na neděli utopil 63letý muž, kterého vzedmutá voda překvapila spícího v mikrobusu. Utonul, když se před živlem pokoušel utéci.

V Hamburku byly v důsledku bouře zaplaveny některé ulice, zejména ty, které leží v blízkosti Labe. Silný vítr si pak na mnoha místech Německa vyžádal přerušení železniční dopravy. S postupným návratem k normálu německé dráhy počítají až během pondělního odpoledne.

Prázdné nádraží v Hamburku během bouře Herwart
Zdroj: Reuters
Autor: Fabian Bimmer

Hamburk–Berlín až odpoledne

Od rána opět jezdí dálkové vlaky mezi Hannoverem a Berlínem, Hannoverem a Magdeburgem či Berlínem a Drážďany, informovala společnost Deutsche Bahn. První dálkové vlaky mezi Hamburkem a Berlínem však mají vyjet až kolem druhé hodiny odpolední. Vzhledem k rozsahu škod na těchto tratích ještě může docházet k omezením a výpadkům, varovala železniční společnost.

Ochromen je železniční provoz i nadále na tratích z Hamburku do Kielu, Lübecku či Rostocku a Stralsundu, ale také mezi Dortmundem, Brémami a Hamburkem. Bouře přitom v neděli téměř zcela ochromila železniční dopravu na severu a východě Německa.

Zhruba 90 lidí noc na pondělek nedobrovolně strávilo ve dvou speciálně přistavených vlacích ICE na nádraží v Kasselu. Cestující tam uvázli na cestě do Berlína a až brzy ráno mohli v cestě opět pokračovat.

Polsko: 32 tisíc zasahujících hasičů

V Polsku si vichřice vyžádala dva mrtvé a 16 zraněných. Podle předběžného odhadu polámala více než 6 tisíc stromů a poškodila 1100 objektů, včetně 850 obytných, uvedl mluvčí hasičů Pawel Frontczak.

Mezi zraněnými je podle něj i šest z celkem 32 tisíc zasahujících hasičů. Vichr často provázel silný liják, a tak záchranáři ve stovkách případů pumpovali vodu ze sklepů a místy zesilovali a zvyšovali protipovodňové valy.

Vichřice také přinesla zimu do hor na jihu Polska, kde sněhová pokrývka dosahuje od 20 centimetrů v nižších polohách až po 65 centimetrů. Sníh mimo jiné komplikuje dopravu na silnicích v okolí horského střediska Zakopané. Na polské straně Tater platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, čili hrozí stržení laviny zejména na prudkých svazích při dodatečném zatížení.

Video Zprávy ve 12
video

Vichřice se prohnala střední Evropou

Vichr v Tatrách

 Silný vítr podle meteorologů potrápí i Slovensko, a to nejvíce západ, sever a střed země. V Tatrách a okolí může vítr v poryvech dosahovat rychlosti až 135 kilometrů za hodinu. Na horách také může sněžit a mohou vznikat sněhové jazyky a závěje.

Na západním Slovensku, kde v neděli slovenští hasiči zasahovali v asi 490 případech, hlavně kvůli popadaným stromům, má foukat méně, místy může rychlost větru dosahovat rychlosti 80 kilometrů za hodinu. V neděli se na Slovensku bez elektřiny ocitlo asi 90 tisíc odběratelů a některé vlaky, a to i z Česka, měly až několikahodinové zpoždění.

Skoro čtyři stovky obcí, převážně na západě Ukrajiny, se podle listu Ukrajinska pravda ocitly v noci na pondělí bez elektřiny v důsledku větru a deště s mokrým sněhem. V neděli stromy vyvrácené vichřicí částečně zablokovaly dopravu v Jablunickém průsmyku v Karpatech, oznámil gubernátor Zakarpatské oblasti Hennadij Moskal.