Slovensko zvyšuje stupeň teroristického ohrožení. V ulicích bude více hlídek

Slovensko v reakci na útoky ve Španělsku a ve Finsku zvýšilo stupeň ohrožení terorismem z nejnižšího na druhý nejnižší na čtyřbodové škále. Novinářům to řekl policejní prezident Tibor Gašpar, podle něhož riziko útoku na Slovensku ale bezprostředně nehrozí. Policie například zvýší počet hlídek v ulicích.

Slovenská policie
Zdroj: ČTK Autor: Šulová Kateřina

„Nejde mi o šíření paniky a informací, které budou měnit chování lidí. Druhý stupeň (teroristického ohrožení) jsme tady už několikrát měli. Nejde o nic výjimečného,“ uvedl Gašpar. Opatření vstoupilo v účinnost odpoledne.

Posílení běžného výkonu služby policie Gašpar zdůvodnil i připravovanými oslavami blížících se státních svátků, a rovněž kulturními či sportovními akcemi s očekávanou účastí velkého počtu lidí.

Tajná služba SIS v reakci na zvýšení stupně ohrožení terorismem na Slovensku upozornila na změny ve způsobu vedení teroristických útoků. „Události v Barceloně přinesly nové trendy v taktice. Byla použita auta, nože, atrapy sebevražedných pásů ke zvýšení psychologického účinku a ke ztížení zásahu bezpečnostních složek,“ uvedla SIS. Dodala, že cílem útočníků se ve zvýšené míře stávají místa s koncentrací lidí.

Zvýšené riziko ohrožení terorismem je podle SIS nadále hlavně ze strany takzvaných osamělých vlků, malých lokálních skupin radikalizovaných fanatiků nebo džihádistických navrátilců, jejichž činy a reakce lze jen těžko předvídat. 

Zvýšený stupeň teroristického ohrožení Slovensko naposledy zavedlo loni v březnu po útocích v Belgii. Opatření pak odvolalo letos v květnu.