Estonsko, které bude předsedat EU, se postavilo za uprchlické kvóty

Evropské země musí naplnit rozhodnutí o uprchlických kvótách, míní estonský premiér Jüri Ratas, jehož země bude ve druhé polovině roku předsedat Evropské unii. „Toto ujednání se musí dodržet,“ zdůraznil v rozhovoru pro německý list Die Welt s tím, že solidarita je důležitá. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Ratasovo prohlášení postoj Prahy nijak nezmění.

Estonský premiér Jüri Ratas
Zdroj: ČTK/AP Autor: David Keyton

Evropská komise tento týden zahájila řízení vůči Česku, Polsku a Maďarsku kvůli tomu, že nenaplňují kvóty na přerozdělování uprchlíků, které unijní ministři vnitra schválili v roce 2015.

„Když si každá země bude dělat, co se jí zalíbí, pak už nebude žádná EU. Solidarita je velmi důležitá. Estonsko také přijalo uprchlíky z Turecka a Řecka.“

Jüri Ratas

estonský premiér

Estonsko za jeho pomoc nedávno pochválila německá kancléřka Angela Merkelová, která je toho názoru, že Evropská komise vůči trojici středoevropských zemí postupuje tak, jak musí.

Merkelová zároveň vyjádřila přesvědčení, že ani estonské předsednictví osmadvacítce, které začne 1. července, zázraky v migrační politice nepřinese. Naplnění kvót neúspěšně prosazovalo i dosavadní maltské předsednictví.

Proti povinnému přerozdělování uprchlíků jsou všechny země tzv. visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), Slovenska se ale zahájené řízení netýká.

Česká republika nyní odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle vyjádření ministra vnitra Milana Chovance nepřijme. Chovanec to zdůvodnil mimo jiné zhoršenou bezpečnostní situací.

Podle ministra zahraničí Zaorálka se státy Unie na opatřeních ohledně uprchlíků musejí dohodnout, nikoli se lámat.