Média: Tvrdá slova Merkelové o Trumpovi? Možné zemětřesení v transatlantických vztazích

První cesta Donalda Trumpa do Evropy v roli amerického prezidenta měla být šancí, jak uklidnit a vyjasnit situaci, místo toho ale přiživila rozpaky a nedůvěru, uvedl v komentáři francouzský list Le Figaro. Média si všímají i proslovu německé kancléřky Angely Merkelové, která podle nich nepovažuje Trumpa za důvěryhodného partnera a nadále s ním nepočítá.

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7
Zdroj: REUTERS Autor: Jonathan Ernst

Merkelová v neděli v Mnichově na předvolební akci vyzvala Evropu, aby přestala spoléhat na ostatní a vzala svůj osud zpět do vlastních rukou. „Slova Merkelové byla obecně pochopena jako pragmatické, téměř hořké konstatování nového stavu věcí,“ poznamenala agentura AFP.

Kancléřka v proslovu uvedla, že její proslov je reakcí na názory z posledních dní. Ačkoli Trumpa a jeho postoje v Mnichově nezmínila, komentátoři se shodují, že hovořila s odkazem na jednání s Trumpem na summitu NATO v Bruselu.

Deník The Washington Post označil slova německé kancléřky za prozatím vůbec nejtvrdší hodnocení Trumpovy historicky první návštěvy evropského kontinentu v roli prezidenta USA.

„Tvrdý komentář Merkelové je možným zemětřesením v transatlantických vztazích. S klesající ochotou USA zasahovat v zámoří se Německo v partnerství s Francií stává dominantní silou.“

The New York Times

Merkelová si stále více zvyká na fakt, že Británie opouští Evropskou unii, což je také jeden z důvodů, proč kancléřka vyzvala, aby Evropa vzala osud do svých rukou, uvádí The New York Times. Nový francouzský prezident Emmanuel Macron přitom již jasně ukázal, že chce s Německem spolupracovat, všímá si list.

 

„Zdá se to být konec éry, kdy Spojené státy udávaly krok a Evropa kráčela v jejich stopách,“ prohlásil někdejší americký vyslanec při NATO Ivo Daalder. „Dnes Spojené státy míří v klíčových záležitostech směrem, který se zdá zcela opačný s tím, kam směřuje Evropa. Prohlášení Merkelové je uznáním této nové skutečnosti,“ dodal.

Řada komentářů na sociálních sítích ale podle DPA upozorňuje na to, že kancléřka nezvykle otevřeně hovořila na předvolebním shromáždění v pivním stanu, takže jakékoli vyvozování nové podoby transatlantických vztahů z jejích slov by bylo jen nepřiměřeným nafukováním kampaňové rétoriky.

Video Horizont ČT24
video

Merkelová pojmenovala na sjezdu CSU aktuální problémy transatlantické spolupráce

Merkelová je pro atlantickou spolupráci, reagoval její mluvčí

„Kancléřčina slova byla jasná a srozumitelná,“ konstatoval kancléřčin mluvčí Steffen Seibert s tím, že Merkelová zůstává hluboce přesvědčeným příznivcem atlantické spolupráce. „Protože transatlantické vztahy jsou pro kancléřku velmi důležité, považuje za správné upřímně hovořit o rozdílech,“ zdůraznil ale mluvčí.

Německá média si pro změnu všímají summitu G7, který poznamenaly hluboce rozdílné názory na otázky životního prostředí nebo migrace.

„Merkelová už USA nepovažuje za spolehlivé,“ stojí například v titulku Süddeutsche Zeitung. Podobně to vidí i Die Welt, který svůj hlavní text nazval: „Spolehnout se na USA - ,ty časy jsou už do jisté míry pryč‘“, nebo Frankfurter Allgemeine Zeitung s titulkem „Merkelová: My Evropané musíme vzít svůj osud do svých rukou“.

Prakticky stejná slova ve svém komentáři volí list Rhein-Neckar-Zeitung. „Když Američané odmítají hrát vedoucí roli, musí vzít Evropané svůj osud do vlastních rukou - jak Angela Merkelová správně požaduje. Jednoduché to ale každopádně nebude. Protože Evropané nejsou vždy tak jednotní, jak byli na Sicílii v opozici proti Donaldu Trumpovi.“

Je třeba hledat spojence jinde, píší Němci

Deník Tagesspiegel vyjadřuje přesvědčení, že by na situaci Evropa, Japonsko a Kanada měly v krátkodobém horizontu reagovat posílením svého angažmá v oblasti migrace a boji proti hladu, například výrazným zvýšením své dosavadní pomoci.

Pro zvýšenou spolupráci této skupiny zemí se vyslovuje list Flensburger Tageblatt. „Jak EU, tak NATO a G7 teď vědí, s kým mají co do činění, a že z Washingtonu se v příštích letech nedá nic očekávat. Evropa a země jako Japonsko, Kanada nebo Čína se sblíží. Trump se mýlí, když si myslí, že se prosadil. Ztratil spojence, dlouholeté přátele a možnost utvořit koalici, která by prospívala také USA,“ píše deník.  

„Evropané se i nadále musí pragmaticky snažit o vyvažování zájmů. Nemohou ale zavírat oči před tím, že v bouřlivém světě 21. století budou muset převzít více zodpovědnosti za svou bezpečnost a svůj blahobyt než kdy dříve. Přitom se nesmí podceňovat, ale ani přeceňovat. Trumpova Amerika každopádně usiluje o zásadní změnu.“

Frankfurter Allgemeine Zeitung

„Věci budou o to těžší, že Trump nesleduje jen přesvědčení ostatních, ale má také specificky svoje kritéria úspěchu. Zatímco velká část lidstva jeho výstupy sleduje s nevěřícným zděšením, vrátil se prezident zpátky do USA s přesvědčením, že jeho první zahraniční cesta byl velký úspěch,“ míní Süddeutsche Zeitung.