Média o debaklu SPD v její tradiční baště: Schulzovo kouzlo se vytrácí

Rychlý vzestup a pak rychlý pád. Německá i britská média v souvislosti s regionálními volbami píší o tom, že takzvaný „efekt Schulz“ se vytrácí. Sociální demokracie (SPD) přišla o svou baštu a německá kancléřka Angela Merkelová se svou CDU zřejmě zůstane u moci další roky – nejlidnatější Severní Porýní-Vestfálsko je totiž považováno za lakmusový papírek nálad před celostátními volbami. Ty proběhnou v Německu v září.

V čele sociální demokracie stojí bývalý šéf europarlamentu Martin Schulz. V Severním Porýní-Vestfálsku SPD dominovala léta, nyní její koalice se Zelenými skončí. „Ještě tohle. Volební rok 2017 začíná pro SPD trojnásobnou ranou do šíje, která ji zvláště v Severním Porýní-Vestfálsku skolila,“ píše o trojici letošních porážek sociální demokracie v zemských volbách deník Die Welt.

„Sociální demokraté na Rýnu a Rúru vládli od roku 1966 s malým přerušením v podobě černo-žluté koalice 46 let. SPD byla pro nejlidnatější spolkovou zemi dlouho přirozenou vládní stranou, ale teď byla zle potrestána. Ještě nikdy neměla tak mizerný výsledek,“ konstatuje také list, podle něhož za to mohou především nevýrazné výsledky dosavadní koalice sociálních demokratů a Zelených.

„Pro k smrti zarmoucenou SPD je to větší debakl, než triumf pro do nebe jásající křesťanské demokraty. Už delší dobu harmonicky a bojovně vystupující CDU dokázala v závěru volební kampaně chytrou kombinací zemských a celoněmeckých témat bodovat ve volbách, které dlouho vypadaly jako ztracené,“ podotýká Stuttgarter Nachrichten.

Podle listu Neue Ruhr Zeitung byly volby zejména hlasováním proti dosavadní vládní koalici a výrazem nespokojenosti voličů se školstvím. Přesto může mít celoněmecké dopady. „Schulz a jeho SPD jsou hluboce zasaženi. Tři porážky v několika týdnech se nedají jen tak přejít. Je otázkou, jestli SPD vůbec dokáže najít dostatek energie pro volební kampaň před zářijovými parlamentními volbami,“ míní deník.

Nad vizí sociální spravedlnosti vítězí „buddhovský klid“

Ukazuje se podle něj, že „buddhovský klid“ kancléřky Merkelové přitahuje více voličů než Schulzova vize sociální spravedlnosti. „Martin Schulz to teď má oficiálně: Různá poselství o sociální spravedlnosti nestačí,“ je přesvědčen také deník Hannoversche Allgemeine Zeitung, podle něhož CDU pomohlo to, že Merkelová je v Německu znovu vnímána jako někdo, kdo v neklidných časech nabízí klidné vedení.

„Porážka SPD je samozřejmě také ranou pro kandidáta na kancléře Martina Schulze, který sám řekl, že ho vítězství ve volbách v Severním Porýní-Vestfálsku vynese do kancléřství,“ míní list Rheinische Post. Podobně to vidí Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle něhož musí SPD najít i jiná témata než „sociální otázku“, jinak skončí v troskách.

Také britská média upozorňují na skutečnost, že Schulz rychle zazářil a nyní ztrácí. Severní Porýní-Vestfálsko je jeho domovským státem a tradičně baštou SPD, upozorňuje zpravodaj BBC.

Schulzovo kouzlo se vytrácí

Když Schulz loni prohlásil, že se postaví Merkelové v boji o kancléřské žezlo, preference SPD vyletěly vzhůru, což vešlo ve známost jako „efekt Schulz“. Jeho návrhy ale zůstávají nejasné a poté, co jeho strana prohrála troje regionální volby v řadě, se jeho kouzlo vytrácí, upozorňuje zpravodaj.

Merkelová je po drtivém vítězství v místních volbách na cestě k dalšímu funkčnímu období, píše Telegraph s tím, že právě Severní Porýní-Vestfálsko je považováno za jakýsi lakmusový papírek nálad před celostátními volbami.

Mánie kolem Schulze vzniklá poté, co se ujal funkce šéfa SPD, se vytrácí, konstatuje zpravodaj Telegraphu s tím, že právě prohra ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko mu ublíží nejvíc, protože tu žije téměř čtvrtina Němců (18 milionů lidí).

Americká CNN si všímá úspěchu AfD, která získala 7 procent hlasů a bude mít zastoupení už ve třinácti zemských parlamentech v Německu. CNN připomíná, že protiimigrační populistická partaj už porazila CDU v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

„Toto hlasování loni v září bylo mnohými považováno za referendum o přistěhovalecké politice Merkelové,“ uvádí CNN s tím, že populisté napříč Evropou ale v poslední době ztrácejí. Poražen byl kandidát Svobodných v prezidentských volbách v Rakousku, stejně jako Geert Wilders v parlamentních volbách v Nizozemí či Marine Le Penová v boji o Elysejský palác.