Mattis prý při jednání se Stropnickým chválil českou armádu za spolehlivost

Americký ministr obrany James Mattis na schůzce se svým českým protějškem Martinem Stropnickým v Pentagonu ocenil roli Česka v boji s terorismem v Iráku i Afghánistánu. Oba se bavili i o dodávce vrtulníků pro českou armádu. Stropnický také Mattise seznámil s plánem navyšování výdajů na obranu, což je věc, na niž Trumpova vláda v rámci NATO od začátku tlačí. Do roku 2025 má ČR dát na obranu dvě procenta HDP.

Šéf české obrany Martin Stropnický (ANO)
Zdroj: ČT24

Podle Stropnického Mattis potvrdil, že česká armáda má dobrou pověst, co se týče nasazení v zahraničních misích a spolehlivosti v nich.

Tématem jednání byla i otázka nákupu dvanácti víceúčelových vrtulníků za několik miliard korun. České ministerstvo obrany chce zakázku zadat na základě mezivládní dohody. Do hledáčku se dostaly americké firmy Bell a Sikorsky Aircraft Corporation, francouzský Airbus Helicopter, italsko-britský koncern AgustaWestland, korejská Korean Airspace Industries a německá divize koncernu Airbus.

„Ministři vzájemně neprodávají a nekupují vrtulníky, to by asi nebylo vkusné. Ale samozřejmě že jsme o tom krátce pohovořili v tom smyslu, že Spojené státy se jako případný dodavatel dostaly do dalšího kola (spolu s Itálií),“ řekl Stropnický.

Český ministr poznamenal, že jeho úřad už do Itálie a USA poslal dopis. „Teď to bude trvat zhruba čtyři měsíce, protože ty dopisy vyvolávají sérii velmi precizních otázek, samozřejmě že cena je také velmi důležitá,“ dodal. Za další důležité aspekty označil politický rozměr a to, aby stroje splňovaly požadavky vojáků.

Zakázka na vrtulníky není pro Spojené státy bezvýznamná, protože by znamenala 500 nových pracovních míst v Texasu, uvedl Stropnický. Zároveň by mohla být příkladem pro další armády, které o nákupu uvažují.

Debatovalo se také o příspěvcích na obranu. Americký prezident Donald Trump opakovaně vyzývá státy NATO, aby odváděly na vojsko dohodnutá dvě procenta HDP; Česká republika podobně jako většina členských zemí tento cíl neplní – v současné době se české výdaje na armádu pohybují kolem jednoho procenta HDP.

Podle Stropnického je reálné, aby se výdaje do roku 2020 zvýšily na 1,4 procenta HDP, jak se současná vládní koalice v minulosti zavázala. Poznamenal, že současná vláda, ať už bude „pracovat v jakémkoli režimu“, musí připravit návrh rozpočtu na příští rok a rozpočtové výhledy na další dva roky.

V nich podle ministra zvyšování obranných výdajů na 1,4 procenta zakotveno je. „Čili do toho roku 2024, 2025 toho docílíme (dvou procent HDP) a docílíme toho graduálně, docílíme toho tak, že nepřehřejeme ten akviziční proces. To je strašně důležité. A důležité je, že to americká strana chápe,“ dodal Stropnický.

Zároveň poznamenal, že čeští zástupci mají připravený kalendář, který bude chtít Trump koncem května na summitu NATO v Bruselu. „Já jsem ho tady nastínil, ten rozpis časový, investiční a finanční,“ řekl.