Iráčtí vojáci v Mosulu odkrývají sklady plné chemikálií i raket islamistů

Irácká armáda při osvobozování západního Mosulu nachází válečné zásoby islamistů. Ve skladech jsou ukryté tisíce pytlů s municí a chemikáliemi k výrobě bomb nebo rakety. Vojáci během postupu čelí náložím nastraženým v autech i ostřelování ze střech a dronů. V řadách mužů, kteří před válkou z města utekli, se snaží hledat islamisty a jejich komplice.

Video Horizont ČT24
video

Vojáci v Mosulu nacházejí sklady islamistů s pytli chemikálií a munice

„Tento sklad našly naše jednotky během průzkumné operace ve čtvrti. Místo používal Islámský stát ke skladování raket, které používal proti civilistům a bezpečnostním silám,“ uvedl podplukovník Hussein Zghayer k jednomu z odhalených skladů.

Z města utíkají tisíce lidí. Vojáci mezi nimi hledají radikály

Operace na dobytí západní části města začala zhruba před dvěma měsíci. Irácké jednotky postupují pomalu. Bojují o každý metr.

Před boji stále prchají tisíce lidí denně. Minimálně tři stovky jich od poloviny února zemřely. Bagdád se ale obává, že padlých životů bude ve skutečnosti mnohem víc.

Civilisté prchající z Mosulu
Zdroj: REUTERS
Autor: Suhaib Salem

Policisté se mezi muži, kteří před ostřelováním západního Mosulu utekli, snaží identifikovat bojovníky Islámského státu. Na slunci je nechávají čekat i několik dní, aby je donutili mluvit.

Ti, kdo projdou kontrolou, míří do provizorních táborů. Někteří pak riskují návrat domů, i když to není bezpečné. Často z jejich domovů zbyla jen torza, jejichž střechy zabrali snipeři.

Boj o západní Mosul
Zdroj: REUTERS
Autor: Zohra Bensemra