Za truc-referendum dostal expremiér Katalánska dvouletý zákaz veřejných funkcí

Kvůli referendu z roku 2014 nesmí někdejší premiér Katalánska Artur Mas zastávat dva roky veřejnou funkci. Expremiér ignoroval zákaz ústavního soudu a před třemi roky uspořádal nezávazné hlasování o nezávislosti regionu, který leží na severovýchodě Španělska.

Státní zastupitelství vinilo Mase a dvě ministryně ze zneužití pravomoci a neuposlechnutí soudu. Jednašedesátiletému expremiérovi navrhovala prokuratura desetiletý zákaz výkonu politické funkce, jeho ministryním pak zákaz devítiletý. Podle obhajoby ale obžalovaní využili jen svého práva na vyjádření názoru.

Masovi soud nakonec zakázal veřejnou funkci zastávat po dobu dvou let, bývalé ministryni Irene Rigauové rok a půl a exministryni Joaně Ortegové rok a devět měsíců.

Katalánská vláda uspořádala v listopadu 2014 nezávazné hlasování, v němž se pro nezávislost vyslovilo asi 80 procent hlasujících. Účast ale činila jen zhruba 40 procent.

Soudy tehdy už před konáním referenda rozhodly, že jeho výsledek nemá pro centrální madridskou vládu žádnou závaznost, lídři Katalánska ale přesto referendum uspořádali.

Nová vláda Katalánska nicméně chystá další referendum o nezávislosti této autonomní oblasti Španělska. Loni v říjnu katalánský parlament odhlasoval uspořádání referenda nejpozději letos v září.

Katalánsko získalo autonomii v rámci Španělského království na základě ústavy platné od roku 1979. Stejně jako dalších 16 regionů má tak svou vládu a svůj parlament.

Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení dlouhodobě rozděleni zhruba půl na půl. Mnozí z nich si stěžují, že jejich bohatý region odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.