Putin a Erdogan si na schůzce v Kremlu pochválili spolupráci v Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin jednal v Kremlu se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Hlavním tématem schůzky byla situace v Sýrii, kde spolu turecké a ruské síly spolupracují. Putin společné armádní působení hodnotí jako efektivní a vyjádřil naději, že se podaří dovést konflikt k politickému řešení.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Strategické partnerství Ruska s Tureckem

Setkání bylo dalším krokem v normalizaci vztahů mezi Moskvou a Ankarou po krizové pauze zaviněné sestřelením ruského bojového letadla na turecko-syrských hranicích v roce 2015. Urovnání vztahů neprospěla ani loňská vražda ruského velvyslance v Ankaře. Ke sblížení obě země přivedly společné zájmy v Sýrii, kde ruská a turecká armáda bojují proti teroristům z takzvaného Islámského státu (IS). Podle ruského velení tam postupují koordinovaně.

„Aktivně pracujeme na řešení akutních krizí, především v Sýrii,“ řekl Putin ještě před začátkem rozhovoru s Erdoganem. „Jsem velmi potěšen, že mohu poznamenat, že naše vojenské a speciální síly navázaly tak těsné a účinné styky. Zdá se, že to čekal jen málokdo,“ dodal ruský prezident.

Na tiskové konferenci po schůzce vyjádřil Putin naději, že se podaří uzavřít mírová dohoda. „Chci vyjádřit mírný optimismus, že my… společně s dalšími významnými hráči včetně Spojených států, budeme schopni dospět k plnohodnotnému politickému řešení.“

Erdogan, který označil Putina za „drahého přítele“, novinářům řekl, že chce s Ruskem opětovně navázat spolupráci v ekonomické oblasti. Klíčové je pro něj zrušení všech omezení pro turecký obchod a obnovení bezvízového styku. Chce rovněž obnovit jednání o stavbě plynovodu TurkStream a o projektu jaderné elektrárny, kterou má Rusko postavit v Akkuyu v jihoturecké provincii Mersin na pobřeží Středozemního moře. Země dále bude podle Erdogana jednat o dovozu ruských vojenských letadel MC-21.

Rusko a Turecko loni v prosinci vyjednaly příměří, které pomohlo omezit boje mezi jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí, a zaštítily dvě kola mírových rozhovorů mezi vládou a povstalci. Třetí kolo by se mělo konat příští týden.