KLDR po osmihodinovém výslechu vypověděla ze země štáb BBC

3 minuty
KLDR vyhostila tým britské BBC
Zdroj: ČT24

V Severní Koreji byl v pátek zadržen tříčlenný tým britské zpravodajské stanice BBC včetně reportéra Ruperta Wingfielda-Hayese. Novinář byl podroben osmihodinovému výslechu, po kterém musel podepsat prohlášení s omluvou. V pondělí byl štáb eskortován na letiště a z KLDR vypovězen. Pchjongjangu se nelíbilo, jak Britové reportovali o životě běžných Severokorejců.

V KLDR skončil po čtyřech dnech sjezd vládnoucí Korejské strany práce. Pchjongjang kvůli tomu povolil vstup do země asi stovce zahraničních novinářů. O sjezdu mohla přesto informovat pouze severokorejská státní média.

Zahraniční zpravodajové na sjezdu Korejské strany práce
Zdroj: Damir Sagolj/Reuters

Podle agentury AP Wingfield-Hayes a jeho spolupracovníci ke skupině pozvaných korespondentů nepatřili. Do země přicestovali dříve než ostatní novinářské delegace a jejich úkolem bylo krýt týdenní návštěvu tří držitelů Nobelovy ceny. Ti do KLDR přijeli krátce před sjezdem a zemi již opustili.

Mezi laureáty Nobelovy ceny byl mimo jiné izraelský biochemik Aaron Ciechanover, který prestižní ocenění získal za chemii v roce 2004, Brit Richard Roberts, který dostal v roce 1993 Nobelovu cenu za lékařství, a držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2004 Nor Finn E. Kydland. Jejich návštěvu zorganizovala Mezinárodní nadace pro mír sídlící ve Vídni ve snaze o podporu dialogu s izolovanou komunistickou zemí.

Podle KLDR britští novináři překrucovali fakta

Generální tajemník severokorejského mírového výboru O Rjong-il řekl, že Wingfieldovo-Hayesovo zpravodajství překrucovalo fakta a „nesprávně informovalo o systému a vedení země“. Wingfield-Hayes se podle něj písemně omluvil, byl vyhoštěn a napříště má do KLDR zakázán vstup. Z Pchjongjangu odletěli Britové do Pekingu.

Sjezd Korejské strany práce
Zdroj: Reuters/KCNA

Zahraniční novináři pozvaní na sjezd nemají možnost být přítomni při jednání a nedostali se ani do styku se žádným z 3400 delegátů. Podle AP se museli spoléhat na zprávy z místních médií, která ale o jednání informovala se zpožděním, někdy až příští den.

Byl pro ně připraven program v podobě výletů po Pchjongjangu, při nichž jim byla ukazována pouze vybraná místa. V pondělí se například zúčastnili organizované návštěvy textilní továrny. V předchozích dnech jim Severokorejci v Pchjongjangu ukázali také porodnici se špičkovým vybavením, továrnu na výrobu elektrických kabelů, kde podle vedení rostou platy i produkce, a dětský klub.

Zahraniční novináři si pod dohledem prohlédli například školku v Pchjongjangu
Zdroj: Reuters

Novináři se také svezli novými vlaky metra, které jsou údajně vlastním severokorejským produktem. Podívali se na farmu a byli provedeni po bytě v novém obytném výškovém komplexu i po obchodech v jedné z pchjongjangských ulic. Zavítali také do skromného rodiště zakladatele komunistické KLDR Kim Ir-sena, kde je nyní muzeum a park. Podle agentury Reuters jsou to ukázková místa, kam jsou při návštěvách KLDR zváni turisté, kteří mají také vždy přísně kontrolovaný program.

Podle agentury AP severokorejští činitelé zřejmě uvažovali o tom, že by poskytli zahraničním novinářům určitý přístup k dění ve sjezdovém paláci. V neděli ráno dostali novináři pokyn, aby se reprezentativně oblékli a pak byli odvezeni do paláce. Po hodinovém čekání jim však bylo bez vysvětlení sděleno, že se program změnil a že mají jít na oběd.

3 minuty
Zahraniční novináři si připadali v KLDR jako v Potěmkinově vesnici
Zdroj: ČT24

Zpravodajka ČT: Jakékoli negativní zprávy jsou tabu

Tuto praxi dobře zná i asijská zpravodajka České televize Barbora Šámalová, která se do KLDR pravidelně vrací. „I my jsme při natáčení měli česky hovořící dozor. A taky nám několikrát hrozili, že pojedeme domů jen proto, že jsme točili zdánlivě běžné věci - třeba vojáky na ulici. A samozřejmě tabu je jakákoli kritika a negativní zprávy,“ konstatovala Šámalová. 

Textilka, kterou Severokorejci představili zahraničním novinářům
Zdroj: Damir Sagolj/Reuters

Vývoj svého jaderného arzenálu KLDR nevzdá

Stranický sjezd, který se konal prvně po 36 letech, rozhodl, že Severní Korea bude pokračovat v rozšiřování a zlepšování svého jaderného arzenálu. Schválil rovněž rozhodnutí, že země nepoužije jaderné zbraně, pokud její suverenitu nenaruší jiné nukleární mocnosti.

Podle severokorejského vůdce Kim Čong-una je země ochotna normalizovat vztahy s těmi státy, které respektují její svrchovanost a vystupují přátelsky, ačkoli se vůči ní v minulosti chovaly nepřátelsky.

Kim rovněž uvedl, že jeho země bude plnit svůj závazek nešířit jaderné zbraně a bude usilovat o ukončení jaderného zbrojení ve světě. Podobná prohlášení činil Pchjongjang už v minulosti, zároveň přitom opakovaně vyhrožoval Spojeným státům a Jižní Koreji a odmítal rezoluce OSN.

Kim Čong-un během sjezdu
Zdroj: Reuters

V pátek Kim podle místních médií ocenil „skvělé úspěchy“ v podobě lednového jaderného testu a únorového odpálení rakety dlouhého doletu se satelitem.

KLDR v dubnu zdůraznila, že bude pokračovat ve svém nukleárním programu navzdory dalším sankcím, které na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila v březnu. Od té doby Pchjongjang uvedl, že se mu podařilo miniaturizovat jaderné hlavice, aby se daly upevnit na balistické rakety, a odpálit balistické rakety z ponorky. 

Sjezd také podle státní agentury KCNA potvrdil tradiční úsilí o znovusjednocení Korejského poloostrova rozděleného od války v polovině 50. let minulého století a rovněž zachování doktríny Songun, tedy, že „armáda je na prvním místě“. Nadále tak platí, že obranyschopnost státu je ze všeho nejdůležitější, a proto zůstává Korejská lidová armáda klíčovou složkou režimu.

Určitý posun v úplném čele státu naznačilo pojmenovávání představitelů tří generací severekorejských vůdců. Zakladatele státu Kim Ir-sena, dědečka Kim Čong-una, agentura KCNA označuje za „velkého soudruha“, zatímco jeho následovníka Kim Čong-ila, Kim Čong -unova otce, jen za soudruha bez přívlastků. Sám Kim Čong-un je už „zasloužilým soudruhem“. 

Severokorejský vůdce se dočkal nového titulu

Kim Čong-un byl také jmenován předsedou vládní Korejské strany práce. Získal tak nový titul. Do čela strany byl jmenován už dříve, doposud byl ale označován titulem první tajemník. Už před zahájením sjezdu se předpovídalo, že Kim Čong-un využije této příležitosti k posílení své moci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Výborný a Pražák rozebírali, co znamená návrh rozpočtu EU pro farmáře

Evropská komise navrhla rozpočet na období mezi roky 2028 a 2034. Jeho podobu ve vztahu k farmářům v Událostech, komentářích rozebírali ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a člen sněmovního zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výborný v diskusi zdůraznil, že jde pouze o start procesu, v němž se bude teprve vyjednávat, ale myslí si, že rozpočet pro zemědělce by měl být stabilní. Podle Pražáka by při snížení objemu peněz pro sektor v něm současně mělo dojít k přehodnocení některých závazků, které EU nebude schopna v jejich nákladnosti kompenzovat.
před 16 mminutami

Prokurátorku v případech Epsteina či „Diddyho“ Combse vyhodili, píší média

Americké ministerstvo spravedlnosti propustilo Maurene Comeyovou, dceru bývalého ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho a prokurátorku v případech týkajících se partnerky finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellové nebo rappera Seana „Diddyho“ Combse. S odvoláním na své zdroje o tom v noci na čtvrtek informovaly agentury Reuters, AP nebo stanice CNN a ABC News.
05:58Aktualizovánopřed 35 mminutami

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland v Belgii pouhé dva dny před zahájením jedné z největších akcí elektronické hudby na světě. V noci na čtvrtek to uvedly stanice BBC News a agentura AFP s odvoláním na organizátory. Příčina požáru je nejasná, nikdo nebyl zraněn.
06:59Aktualizovánopřed 39 mminutami

Bezpečnost v Suvajdě přejde na místní frakce a vůdce, řekl syrský prezident

Prozatímní syrský prezident Ahmad Šará prohlásil, že lidé zodpovědní za násilí spáchané na menšině drúzů budou pohnáni k odpovědnosti, informovala v noci na čtvrtek agentura AFP. Podle AP řekl, že zodpovědnost za udržování bezpečnosti v provincii Suvajda na jihu země přejde na místní frakce a drúzské duchovní vůdce. Kvůli střetům, které vypukly na konci minulého týdne, v regionu zemřelo více než 350 lidí, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
06:20Aktualizovánopřed 47 mminutami

Rusko cvičí ukrajinské děti pro válku proti jejich zemi i NATO

Ukrajinské děti unesené do Ruska či žijící na Ruskem okupovaném ukrajinském území čelí cílené militarizaci, jejímž záměrem je vycvičit z nich vojáky pro boj nejen proti vlastní zemi, ale i pro budoucí ruské války. Upozorňuje na to řada médií či analytiků. Rusové se podle nich snaží vymýváním mozků zničit ukrajinskou identitu dětí a vzbudit v nich mimo jiné nenávist vůči NATO.
před 1 hhodinou

„Coolcation“ jako trend. Skandinávská města trápí nápor turistů

Vysoké teploty ve Středomoří mění turismus. Stále sílícím trendem jsou prázdniny v oblastech s chladným podnebím, takzvané „coolcation“. Údaje aerolinek nebo hoteliérů ukazují, že například Skandinávii dává přednost čím dál více lidí. Tam na některých místech začínají pociťovat, že turistů je moc. S náporem se vypořádávají hůře malá města, třeba dánský Blaavand. Městečko na severu Jutského polooostrova má tři sta obyvatel a v létě jej navštíví až třicet tisíc turistů denně.
před 2 hhodinami

Izrael udeřil na ministerstvo obrany v Damašku

Izraelská armáda oznámila, že zaútočila na ministerstvo obrany v syrském hlavním městě Damašku. Podle zdrojů agentury Reuters udeřila v rámci odvety za útoky na drúzy, bezpečnostní síly uvádějí mrtvé a zraněné. Svědek agentury uvedl, že izraelský letecký úder zasáhl také oblast u syrského prezidentského paláce. Jeruzalém avizoval, že chce pokračovat v úderech, dokud vláda nestáhne z oblasti své síly. Syrské ministerstvo nicméně večer ohlásilo, že z města Suvajda na jihu začalo stahovat armádu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...