KLDR po osmihodinovém výslechu vypověděla ze země štáb BBC

V Severní Koreji byl v pátek zadržen tříčlenný tým britské zpravodajské stanice BBC včetně reportéra Ruperta Wingfielda-Hayese. Novinář byl podroben osmihodinovému výslechu, po kterém musel podepsat prohlášení s omluvou. V pondělí byl štáb eskortován na letiště a z KLDR vypovězen. Pchjongjangu se nelíbilo, jak Britové reportovali o životě běžných Severokorejců.

Video Události
video

KLDR vyhostila tým britské BBC

V KLDR skončil po čtyřech dnech sjezd vládnoucí Korejské strany práce. Pchjongjang kvůli tomu povolil vstup do země asi stovce zahraničních novinářů. O sjezdu mohla přesto informovat pouze severokorejská státní média.

Podle agentury AP Wingfield-Hayes a jeho spolupracovníci ke skupině pozvaných korespondentů nepatřili. Do země přicestovali dříve než ostatní novinářské delegace a jejich úkolem bylo krýt týdenní návštěvu tří držitelů Nobelovy ceny. Ti do KLDR přijeli krátce před sjezdem a zemi již opustili.

Mezi laureáty Nobelovy ceny byl mimo jiné izraelský biochemik Aaron Ciechanover, který prestižní ocenění získal za chemii v roce 2004, Brit Richard Roberts, který dostal v roce 1993 Nobelovu cenu za lékařství, a držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2004 Nor Finn E. Kydland. Jejich návštěvu zorganizovala Mezinárodní nadace pro mír sídlící ve Vídni ve snaze o podporu dialogu s izolovanou komunistickou zemí.

Podle KLDR britští novináři překrucovali fakta 

Generální tajemník severokorejského mírového výboru O Rjong-il řekl, že Wingfieldovo-Hayesovo zpravodajství překrucovalo fakta a „nesprávně informovalo o systému a vedení země“. Wingfield-Hayes se podle něj písemně omluvil, byl vyhoštěn a napříště má do KLDR zakázán vstup. Z Pchjongjangu odletěli Britové do Pekingu.

Sjezd Korejské strany práce
Zdroj: Reuters/KCNA

Zahraniční novináři pozvaní na sjezd nemají možnost být přítomni při jednání a nedostali se ani do styku se žádným z 3400 delegátů. Podle AP se museli spoléhat na zprávy z místních médií, která ale o jednání informovala se zpožděním, někdy až příští den.

Byl pro ně připraven program v podobě výletů po Pchjongjangu, při nichž jim byla ukazována pouze vybraná místa. V pondělí se například zúčastnili organizované návštěvy textilní továrny. V předchozích dnech jim Severokorejci v Pchjongjangu ukázali také porodnici se špičkovým vybavením, továrnu na výrobu elektrických kabelů, kde podle vedení rostou platy i produkce, a dětský klub.

Novináři se také svezli novými vlaky metra, které jsou údajně vlastním severokorejským produktem. Podívali se na farmu a byli provedeni po bytě v novém obytném výškovém komplexu i po obchodech v jedné z pchjongjangských ulic. Zavítali také do skromného rodiště zakladatele komunistické KLDR Kim Ir-sena, kde je nyní muzeum a park. Podle agentury Reuters jsou to ukázková místa, kam jsou při návštěvách KLDR zváni turisté, kteří mají také vždy přísně kontrolovaný program.

Podle agentury AP severokorejští činitelé zřejmě uvažovali o tom, že by poskytli zahraničním novinářům určitý přístup k dění ve sjezdovém paláci. V neděli ráno dostali novináři pokyn, aby se reprezentativně oblékli a pak byli odvezeni do paláce. Po hodinovém čekání jim však bylo bez vysvětlení sděleno, že se program změnil a že mají jít na oběd.

Video Horizont ČT24
video

Zahraniční novináři si připadali v KLDR jako v Potěmkinově vesnici

Zpravodajka ČT: Jakékoli negativní zprávy jsou tabu 

Tuto praxi dobře zná i asijská zpravodajka České televize Barbora Šámalová, která se do KLDR pravidelně vrací. „I my jsme při natáčení měli česky hovořící dozor. A taky nám několikrát hrozili, že pojedeme domů jen proto, že jsme točili zdánlivě běžné věci - třeba vojáky na ulici. A samozřejmě tabu je jakákoli kritika a negativní zprávy,“ konstatovala Šámalová. 

Textilka, kterou Severokorejci představili zahraničním novinářům
Zdroj: Reuters
Autor: Damir Sagolj

Vývoj svého jaderného arzenálu KLDR nevzdá

Stranický sjezd, který se konal prvně po 36 letech, rozhodl, že Severní Korea bude pokračovat v rozšiřování a zlepšování svého jaderného arzenálu. Schválil rovněž rozhodnutí, že země nepoužije jaderné zbraně, pokud její suverenitu nenaruší jiné nukleární mocnosti.

Podle severokorejského vůdce Kim Čong-una je země ochotna normalizovat vztahy s těmi státy, které respektují její svrchovanost a vystupují přátelsky, ačkoli se vůči ní v minulosti chovaly nepřátelsky.

Kim rovněž uvedl, že jeho země bude plnit svůj závazek nešířit jaderné zbraně a bude usilovat o ukončení jaderného zbrojení ve světě. Podobná prohlášení činil Pchjongjang už v minulosti, zároveň přitom opakovaně vyhrožoval Spojeným státům a Jižní Koreji a odmítal rezoluce OSN.

V pátek Kim podle místních médií ocenil „skvělé úspěchy“ v podobě lednového jaderného testu a únorového odpálení rakety dlouhého doletu se satelitem.

KLDR v dubnu zdůraznila, že bude pokračovat ve svém nukleárním programu navzdory dalším sankcím, které na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila v březnu. Od té doby Pchjongjang uvedl, že se mu podařilo miniaturizovat jaderné hlavice, aby se daly upevnit na balistické rakety, a odpálit balistické rakety z ponorky. 

Sjezd také podle státní agentury KCNA potvrdil tradiční úsilí o znovusjednocení Korejského poloostrova rozděleného od války v polovině 50. let minulého století a rovněž zachování doktríny Songun, tedy, že „armáda je na prvním místě“. Nadále tak platí, že obranyschopnost státu je ze všeho nejdůležitější, a proto zůstává Korejská lidová armáda klíčovou složkou režimu.

Určitý posun v úplném čele státu naznačilo pojmenovávání představitelů tří generací severekorejských vůdců. Zakladatele státu Kim Ir-sena, dědečka Kim Čong-una, agentura KCNA označuje za „velkého soudruha“, zatímco jeho následovníka Kim Čong-ila, Kim Čong -unova otce, jen za soudruha bez přívlastků. Sám Kim Čong-un je už „zasloužilým soudruhem“. 

Severokorejský vůdce se dočkal nového titulu

Kim Čong-un byl také jmenován předsedou vládní Korejské strany práce. Získal tak nový titul. Do čela strany byl jmenován už dříve, doposud byl ale označován titulem první tajemník. Už před zahájením sjezdu se předpovídalo, že Kim Čong-un využije této příležitosti k posílení své moci.