Slovenské strany si rozdělily ministerstva, Fico pokračuje jako premiér

Předseda slovenské sociální demokracie Robert Fico oznámil, že si čtyři strany vznikající vládní koalice rozdělily posty ve vládě a ve sněmovně. Fico zůstane dál premiérem, jeho Smer-SD povede sedm ministerstev včetně vnitra, financí a zahraničních věcí. Strana SNS obsadí tři resorty, Most-Híd dva a Sieť jeden.

Robert Fico
Zdroj: ČTK/News Pictures Autor: Aris Oikonomu

„Dosáhli jsme dohody o vůli vytvořit vládní koalici a o úpravě vnitřních poměrů v Národní radě a ve vládě,“ oznámil odpoledne Fico po jednání zástupců Smeru-SD, nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) a stran Most-Híd a Sieť.

Ficův Smer-SD povede sedm ministerstev: zahraničních věcí, vnitra, financí, práce, hospodářství a kultury. Smeru připadne i ministerstvo zdravotnictví, o které podle slovenských médií žádný z koaličních partnerů nestál. Podle televize TA3 bude chtít Fico postavit do čela problematického zdravotnictví nestranického odborníka.

Fico jména budoucích ministrů neuvedl. Navzdory protestům Sietě a Mostu-Híd ale bude s nejvyšší pravděpodobností ve své funkci pokračovat ministr vnitra Robert Kaliňák. Kromě něj si posty udrží také ministr zahraničí Miroslav Lajčák a ministr financí Peter Kažimír.

Kromě premiérského postu a sedmi ministerstev obsadí Smer-SD i funkci místopředsedy vlády pro investice, který získá silnější pravomoci v oblasti evropských fondů.

Parlament povede předseda SNS Andrej Danko. Partaji kromě toho připadne ministerstvo školství, obrany a zemědělství.

Most-Híd zastupující silnou maďarskou menšinu dostane na starost resort spravedlnosti a životního prostředí.

Čtvrtý člen vznikající koalice, strana Sieť, povede pouze ministerstvo dopravy.

Video Události
video

Události: Nová slovenská vláda nabírá konkrétní obrysy

Fico řekl, že o dohodě hodlá informovat hlavu státu, která podle ústavy po volbách svolává ustanovující schůzi parlamentu. Po prvním zasedání sněmovny kabinet musí podat demisi, hlava státu pak jmenuje premiéra a na jeho návrh další členy nového kabinetu.

Nejsilnější pravicová strana Svoboda a solidarita (SaS), která neúspěšně usilovala o vytvoření široké pravicové koalice, rozdělení ministerských postů kritizovala. „Oblasti, ve kterých jsou největší problémy, jako zdravotnictví, školství, vnitro a hospodářství, obsadí kandidáti stran (Smeru-SD a SNS), které již v minulosti v jejich řízení závažně selhaly,“ uvedl v prohlášení předseda SaS Richard Sulík. Tvrdil rovněž, že vznikající kabinet nedokáže řešit závažné společenské problémy včetně boje s korupcí a klientelismem.

Marian Kotleba
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek;

Kotleba vyhnal herce přímo z jeviště

Předsedové stran budoucí koalice opakují, že chtějí zabránit vzestupu extrémní pravice. Jde o Ľudovou stranu Naše Slovensko, která ve volbách dostala přes osm procent hlasů a podle průzkumů její preference dál rostou. Šéf uskupení Marián Kotleba na sebe opět upozornil, když v pondělí nechal zastavit divadelní představení, které sledoval, a nyní hrozí hercům trestním oznámením kvůli vulgarismům a hanobení národů.

Umělci se brání, hru prý s úspěchem uvedlo už více souborů. Vulgarismy z dialogů kvůli autorským právům svévolně vyškrtnout nemohli.

Hejtman Kotleba se vůči divadlům vymezuje dlouhodobě. Financování z krajských zdrojů zarazil loutkovému divadlu Na rozcestí nebo souboru moderního tance. Problém u nich měl s formou i obsahem vystoupení. Slovenští divadelníci proto pravidelně pořádají benefiční představení na podporu divadel, kterým Kotleba škrtl dotace. Národní divadlo plánuje uvést několik inscenací o totalitních režimech.