Útoky Palestinců v Izraeli si vyžádaly pět obětí, zemřel i americký turista

Čtyři Palestinci na čtyřech různých místech v Izraeli zaútočili střelnými zbraněmi i noži na policisty, vojáky i civilisty. Zabili pět lidí včetně amerického turisty a nejméně patnáct dalších lidí zranili. Policie všechny pachatele zastřelila.

Izraelská policie
Zdroj: ČTK/AP Autor: Mahmoud Illean

Jednoho mrtvého a dvanáct zraněných si v Tel Avivu vyžádal útok Palestince ozbrojeného nožem. Zpočátku izraelská média informovala o tom, že mrtvým je Izraelec, později ale s odvoláním na místní policii uvedla, že zemřel americký turista.

Dvaadvacetiletého útočníka ze Západního břehu Jordánu, který bodal nejprve kolemjdoucí nedaleko přístavu a následně motoristy na rušné silnici, policie zastřelila. Na území Izraele se zdržoval nelegálně.

Těžká zranění způsobil jiný palestinský útočník také dvěma izraelským policistům, které napadl střelnou zbraní nedaleko jeruzalémského Starého města. Z místa činu se mu podařilo uniknout. Policisté ale muže pronásledovali a nakonec ho zastřelili.

Video Zprávy ve 23
video

Zpravodaj ČT k palestinským útokům

 

Třetí incident se odehrál přímo v jeruzalémském Starém městě, kde se již dříve udály podobné útoky. Asi padesátiletá žena z východního Jeruzaléma se přiblížila s nožem v ruce k izraelským policistům a pokusila se je pobodat. Policisté ji následně zastřelili.

Čtvrtý útok byl ohlášen z města Petach Tikva ve středním Izraeli, kde Palestinec bodl do krku izraelského civilistu. Také tam bezpečnostní složky útočníka zlikvidovaly.

Protiizraelské útoky, při nichž Palestinci používají hlavně nože nebo auta, začaly loni v říjnu. Zemřelo při nich podle agentury AP nejméně 28 Izraelců a přes 170 Palestinců, z nichž většina byli útočníci přistižení při činu; ostatní zemřeli při protestech. Bezprostředním důvodem násilí byly spory o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře.

V Izraeli je Biden

Do Izraele už dorazil na návštěvu americký viceprezident Joe Biden, který se má odděleně sejít s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Žádný průlom se ale od těchto jednání nečeká.