Na Kubě skončila omylem americká protitanková střela. Kubánci ji teď vrátili

Kubánské úřady vrátily Spojeným státům raketu Hellfire, která se kvůli chybě nebo nepovedené manipulaci dostala na komunistický ostrov v červenci 2014. Původně měla být odeslána na cvičení do Evropy. Podle listu The Wall Street Journal si americké úřady dělaly starosti se ztrátou značně citlivé vojenské technologie, o kterou by se Kubánci mohli podělit s KLDR, Čínou či Ruskem.

„Můžeme říci, bez zabíhání do detailů, že deaktivovaná cvičná střela byla vrácena ve spolupráci s kubánskou vládou,“ potvrdil informace kubánského ministerstva zahraničí také mluvčí americké diplomacie Mark Toner.

O tom, že Spojené státy v roce 2014 nedopatřením místo na cvičení do Evropy zaslaly deaktivovanou protitankovou střelu Hellfire na Kubu, informoval minulý měsíc právě list The Wall Street Journal.

Střela počátkem roku 2014 odletěla na palubě letadla z USA do Španělska, kde měla být využita při cvičení NATO. Za dosud nevyjasněných okolností ale byla naložena na kamion a převezena do Německa, odkud se dostala na pařížské letiště, odkud místo na Floridu odletěla na Kubu.

Hellfire Kubánce zpočátku znepokojil

Střela vzduch-země Hellfire byla vyvinuta jako protitanková zbraň dlouhého dosahu, odpalovaná z vrtulníků či bezpilotních letounů. V rámci tažení proti terorismu se stala jedním z klíčových prostředků, které USA proti teroristům používají. Ve výzbroji ji mají mimo jiné i bezpilotní stroje, které podnikají nálety na pozice radikálů.

„Neohlášená vojenská zásilka amerického původu vyvolala znepokojení,“ uvedla kubánská diplomacie. Ujistila, že jakmile ale americká vláda vyjádřila zájem o vrácení střely, Havana jednala „seriózně a transparentně“ a spolupracovala při vyřešení problému, a tak se tuto sobotu skupina expertů americké vlády a zbrojovky Lockheed Martin vrátila do USA i s raketou.

Kuba a USA, které rozdělovalo dlouhé nepřátelství za studené války, loni v červenci po více než 50 letech obnovily diplomatické styky a nyní pracují na zlepšení hospodářských a obchodních vztahů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump: USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Spojené státy pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit. V noci na úterý SELČ to na okraj setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem prohlásil americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu je prý nespokojen s přístupem ruského vládce Vladimira Putina.
před 26 mminutami

Při povodních v Texasu přišlo o život nejméně sto lidí

Bleskové záplavy v centrální části Texasu mají přes sto obětí. V noci na úterý o tom informovala agentura AP, podle níž úřady ohlásily nejméně 104 mrtvých, další desítky lidí se pohřešují. V nejpostiženějším okrese Kerr našli záchranáři doposud těla 84 lidí včetně 28 dětí.
před 2 hhodinami

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Porota uznala Australanku vinnou z vraždy tří příbuzných. Otrávila je muchomůrkami

Porota shledala Australanku Erin Pattersonovou vinnou z vraždy tří příbuzných pomocí muchomůrek zelených a z pokusu o vraždu čtvrté osoby, která přežila. Ženě hrozí doživotí, termín vynesení výše trestu ale zatím známý není, uvedla agentura Reuters. Motiv ženiných činů zůstává neznámý, podle prokuratury ale měla Pattersonová napjaté vztahy se svým manželem Simonem. Celému procesu se v Austrálii dostalo velké pozornosti, podle agentury AP existují plány, podle nichž se o případu natočí nejméně jedno televizní drama a dokument.
před 3 hhodinami

Obří přehrada v Etiopii je hotová. Největší africké vodní dílo ale budí obavy

Velká přehrada etiopského znovuzrození (GERD) je hotová, oznámil premiér země Abiy Ahmed. Vodní dílo, které je největší v celé Africe, budí kontroverze už od začátku výstavby. Egypt a Súdán totiž mají dlouhodobé obavy, že přehrada bude narušovat tok životně důležitého Modrého Nilu.
před 4 hhodinami

Záplavy v Texasu nepřežilo nejméně 94 lidí, pršet nepřestává

Bleskové záplavy v americkém státě Texas si vyžádaly nejméně 94 lidských životů, z toho je 27 dětí, informoval v pondělí večer středoevropského času server CNN. Po dalších desítkách lidí pátrají vyšetřovací týmy, píší americká média. V některých oblastech navíc úřady hlásí další srážky a zvyšování vodních toků. Povodně tak hrozí i nadále.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruský ministr po odvolání Putinem patrně spáchal sebevraždu

Roman Starovojt spáchal sebevraždu poté, co jej ruský vládce Vladimir Putin v pondělí odvolal z funkce ministra dopravy, uvedl nejmenovaný zdroj listu Izvestija, který citovala další ruská média. Starovojt byl nalezen mrtvý ve svém autě v Odincovu u Moskvy, potvrdil později Vyšetřovací výbor Ruska (ruská obdoba federální kriminální ústředny), který se rovněž kloní k variantě sebevraždy. Příčinu smrti nelze nezávisle ověřit.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Slovensko vyčlenilo desítky milionů eur na obnovu chovů po slintavce

Slovensko vyčlenilo celkem 44 milionů eur (1,08 miliardy korun) z unijního programu na rozvoj venkova a z peněz státu na pomoc farmářům, kteří letos museli zlikvidovat chovy skotu kvůli výskytu vysoce nakažlivého onemocnění slintavkou a kulhavkou. Peníze jsou určeny na obnovu chovů a na další projekty. Drobní chovatelé už podle vlády peníze dostali.
před 6 hhodinami
Načítání...