Status Zdi nářků zůstal nezměněn, UNESCO ho vyškrtlo z textu rezoluce

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) odhlasovala rezoluci o dvou významných historických místech v palestinských městech Hebron a Betlém. Rezoluce původně obsahovala také pasáž o novém statusu Zdi nářků v Jeruzalémě, ale po protestu Izraele a také kvůli nesouhlasu šéfky UNESCO Iriny Bokovové byla tato část z textu na poslední chvíli vyňata.

Zůstaly v něm pasáže týkající se hrobky patriarchů v Hebronu a hrobu biblické Ráchel v Betlémě. Konstatuje se v nich, že tato místa jsou nedílnou součástí Palestiny. Pro rezoluci hlasovalo 26 zemí, šest bylo proti a 25 států se zdrželo.

Hebron je pro Židy hned po Jeruzalémě druhým nejvýznamnějším místem, a ačkoli v něm žijí hlavně Arabové, dodnes je tam malá židovská komunita, kterou musí chránit početná posádka. Nachází se tam hrobka proroků, která je významným místem jak pro Židy, tak pro muslimy a křesťany. Podle tradice jsou tam pohřbeni starozákonní proroci Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy Sára, Rebeka a Lea.

V roce 1994 zde židovský fanatik Baruch Goldstein postřílel 29 modlících se Palestinců. Muslimové a židé teď na místo vstupují odděleně a za přísných bezpečnostních podmínek.

UNESCO v nové rezoluci vyjadřuje politování nad tím, že se Izrael odmítl podrobit předchozím rozhodnutím organizace a vyjmout obě místa ze seznamu svých národních památek.

Zeď nářků
Zdroj: ČTK/AP

Rezoluci navrhly arabské země Alžírsko, Kuvajt, Maroko, Tunisko, Egypt a Spojené arabské emiráty. Původně do ní zahrnuly také pasáž, podle níž se měla Zeď nářků, tedy nejposvátnější místo judaismu, stát součástí mešity Al-Aksá, která leží na Chrámové hoře v Jeruzalémě.

Židé zeď považují za jediný fyzický pozůstatek svého zbořeného chrámu. Na jeho místě na Chrámové hoře jsou nyní významné mešity, které jsou třetím nejposvátnějším místem islámu. Židé tam mohou jen chodit, ne se modlit.

Zeď nářků tvoří jednu stranu Chrámové hory
Zdroj: ČTK/AP

Hlasovat se mělo už v úterý, ale Bokovová hlasování odložila a poukázala na to, že by to mohlo vnést nové napětí do současného konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. V minulých třech týdnech při jejich střetech zahynulo 50 lidí a důvodem je právě spor kolem statusu Chrámové hory.

Izrael rezoluci označil za „pokus překroutit dějiny a zpřetrhat spojení mezi židovským národem a jeho nejposvátnějším místem“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

OSN: Při čekání na humanitární pomoc v Gaze bylo zabito nejméně 798 Palestinců

V Pásmu Gazy bylo od konce května zabito nejméně 798 Palestinců, kteří čekali na rozdělování humanitární pomoci u distribučních středisek či u kamionů s touto pomocí. Podle agentury Reuters to v pátek uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Izraelská armáda podle agentury AFP tvrdí, že si vzala z incidentů ponaučení.
12:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ve Srebrenici si lidé připomněli 30 let od masakru bosenských muslimů

Ve východobosenské Srebrenici, kterou před třiceti lety, 11. července, dobyly jednotky bosenských Srbů, proběhly pietní akce připomínající vyvraždění přibližně 8 tisíc bosenských muslimů. Lidé, kteří si přišli připomenout genocidu, které mezinárodní společenství nedokázalo zabránit, se mimo jiné jako každý rok hromadně pomodlí. Na místní hřbitov byly také uloženy ostatky dalších sedmi obětí, které se podařilo identifikovat.
12:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Arménii sílí krize mezi vládou a církví. Zatčen byl i ruský miliardář

Bezpečnostní složky v Arménii zmařily pokus o státní převrat, prohlásil na konci června premiér Nikol Pašinjan. Zatčena byla od té doby více než desítka lidí, především duchovních – je mezi nimi arcibiskup i patriarcha Arménské apoštolské církve. Zatčen byl však také ruský miliardář Samvel Karapetjan, jenž vlastní hlavní arménskou energetickou společnost. Tu chce Pašinjan znárodnit.
před 1 hhodinou

Pušku na rošt a spálit. Strana kurdských pracujících zahájila odzbrojování

Třicet ozbrojenců ze Strany kurdských pracujících (PKK) včetně čtyř velitelů v pátek ráno při slavnostním ceremoniálu v jeskyni u severoiráckého města Sulajmáníja spálilo své zbraně a symbolicky tak zahájilo proces odzbrojování, píše agentura AFP. Ceremoniálu se zúčastnily delegace politických stran iráckých Kurdů, které vládnou v irácké autonomní oblasti Kurdistán, ale také delegace tureckých prokurdských stran DEM a DBP, píše agentura Firat, která je blízká PKK. Podle AFP byli přítomni i zástupci tureckých tajných služeb.
12:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
05:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Přes stoupající počet živelních katastrof plánuje vláda USA zásadní omezení peněz pro meteorology

Spojené státy se potýkají s řadou přírodních katastrof od povodní přes tornáda až po hurikány. Meteorologové umí snižovat jejich dopady, ale přesto, že těchto událostí kvůli změně klimatu přibývá, se americká vláda Donalda Trumpa snaží snižovat finance pro vědce.
před 6 hhodinami

Rusové zasáhli porodnici, oznámil starosta Charkova

Rusové podle starosty Charkova Ihora Terechova během ranního útoku zasáhli porodnici, kde pobývaly matky s novorozenci. Žádná z nich nebyla zraněna. Terechov dodal, že pacientky je třeba evakuovat, a později doplnil, že útoky na město si vyžádaly celkem nejméně devět zraněných. Ve městě Čuhujiv v Charkovské oblasti jsou tři zranění, uvedla starostka Halyna Minajevová podle agentury AFP. Celkový rozsah ruských nočních úderů zatím není znám. Rusové hlásí sestřelení 155 ukrajinských dronů.
08:55Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Nová syrská vláda nemá vazby na al-Káidu, tvrdí dle Reuters zpráva OSN

Mezi současnou syrskou prozatímní vládou, vedenou osobami spjatými s islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS), a sítí al-Káida nejsou žádné aktivní vazby. Podle agentury Reuters to v dosud nezveřejněné zprávě OSN tvrdí nezávislý panel odborníků monitorující dodržování sankcí. Tento závěr by podle agentury mohl posílit očekávaný tlak USA na zrušení sankcí OSN uvalených v minulosti na HTS a jeho někdejšího vůdce Ahmada Šaru, který se v lednu stal prozatímním syrským prezidentem.
před 6 hhodinami
Načítání...